OPIS2-Rząd nie sprzeda PZU Eureko bezpośrednio

STER-PROJEKT SPÓŁKA AKCYJNA
02-04-2002, 18:16

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i tło)

WARSZAWA (Reuters) - We wtorek rząd zadecydował, że nie sprzeda bezpośrednio 21 procent akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń paneuropejskiemu ubezpieczycielowi Eureko, wynika z wypowiedzi ministra skarbu państwa, Wiesława Kaczmarka.

"Rada ministrów (...) wyraziła zgodę na odstąpienie od drugiej dodatkowej umowy" - powiedział na konferencji prasowej Kaczmarek.

Konsorcjum Eureko i BIG-Banku Gdańskiego posiada 30 procent akcji PZU. Kupując 21 procent otrzymałoby kontrolę nad firmą. Kaczmarek zapowiadał już, że nie zgodzi się na sprzedaż tych akcji - konsorcjum nie otrzymało na czas wymaganych zezwoleń administracyjnych.

Kaczmarek powiedział jednak we wtorek, że przygotuje ofertę publiczną akcji PZU, z której część zostało zarezerwowanych dla Eureko.

"Rada ministrów zaleciła aby przystąpić do prac nad prospektem emisyjnym i zaopiniowała aby minister skarbu państwa zaoferował Eureko pakiet akcji" - powiedział Kaczmarek.

"Minister skarbu państwa ma podpisaną umowę przez poprzednika, z której wynika, że jeżeli nastąpi oferta publiczna, to 21 procent akcji jest dedykowanych przyszłemu inwestorowi" - dodał.

Rząd może zalecić ministrowi, by prowadził taką politykę, aby skarb państwa miał możliwość oddziaływania strategicznego na spółkę, stwierdził minister.

W tym roku oferta publiczna PZU jest według ministra mało realna, ale jej przeprowadzenie jest możliwe w 2003 roku. Do oferty publicznej trafiłoby 10 procent akcji spółki plus 21-procentowy pakiet przeznaczony dla Eureko.

Kaczmarek chciałby, by pakiet, który trafi do Eureko w ramach oferty publicznej był mniejszy niż 21 procent. Sprawa ta będzie jednak przedmiotem negocjacji.

Grupa PZU zwiększyła w ubiegłym roku zysk netto do ponad jednego miliarda złotych z około 730 milionów rok wcześniej.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STER-PROJEKT SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS2-Rząd nie sprzeda PZU Eureko bezpośrednio