OPIS2-Zgodnie z oczekiwaniami RPP obniżyła stopy

Centrum Leasingu i Finansów CLiF Spółka Akcyjna
25-04-2002, 12:44

(Depesza poszerzona o kolejne komentarze analitykówi i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o poziom, który nie przekroczył 100 punktów bazowych. Nastawienie w polityce pozostało neutralne.

Stopa redyskontowa weksli spadła do 11,0 procent z 12 procent, a lombardowa do 12,5 procent z 13,5. Oprocentowanie lokaty terminowej przyjmowanej od banków przez NBP wynosi bez zmian 6,5 procent. Jednak główna stopa rynkowa, spadła jedynie o 50 punktów do nie mniej niż 9,5 procent.

"Z punktu widzenia rynku ta decyzja jest zbyt zachowawacza. Nie osłabi ona oczekiwań, że w nadchodzących miesiącach dojdzie do kolejnej redukcji" - powiedział Janusz Jankowiak, ekonomista BRE Banku.

"Jest to pewien sygnał, że cykl łagodzenia polityki monetarnej dobiega końca, ale obniżka głównej stopy procentowej tylko o 50 punktów bazowych jest zbyt mała, by rynek przestał czekać na kolejną" - dodał.

Na razie Rada, która utrzymała neutralne nastawienie w polityce, nie ujawniła, dlaczego zdecydowała się na redukcję. Przyczyny decyzji, która wchodzi w życie od 26 kwietnia, poda zapewne na zwołanej na godzinę 16.00 konferencji prasowej.

Narodowy Bank Polski poinformował jedynie w komunikacie, że RPP omówiła kształtowanie się procesów inflacyjnych, podaży pieniądza, kredytu i stóp procentowych, uwarunkowania zewnętrzne, tendencje w sferze realnej gospodarki oraz sytuację w sektorze finansów publicznych.

"Decyzja Rady jest absolutnie zgodna z naszymi oczekiwaniami. Obniżka głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych stwarza szansę na kolejną obniżkę w czerwcu, także o 50 punktów bazowych, po opublikowaniu majowej inflacji" - powiedziała Ewa Limańska, analityk z Merrill Lynch w Londynie.

Większość analityków ankietowanych przez Reutera spodziewała się, że RPP obniży stopy o 50-100 punktów bazowych.

O godzinie 12.09, czyli tuż przed podaniem decyzji RPP, WIG20 zniżkował o 1,1 procent do 1.290,2 punktu. O 12.35 zniżka indeksu wyniosła 0,9 procent.

"Reakcja złotego była umiarkowana. Z uwagi na to, że RPP utrzymała nastawienia neutralne, trzeba poczekać na komunikat, w którym wyjaśni się, czy w tym roku należy spodziewać się kolejnego cięcia" - powiedział Tomasz Zdyb, analityk z banku Pekao SA.

Tuż przed podaniem informacji o decyzji RPP dolara wyceniano na 4,0300 złotego, a euro na 3,6175 złotego. O godzinie 12.35 dolara wyceniano na 4,0298 złotego, a euro na 3,6194 złotego.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Centrum Leasingu i Finansów CLiF Spółka Akcyjna

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS2-Zgodnie z oczekiwaniami RPP obniżyła stopy