OPIS3-FT wzmacnia kontrolę nad TPSA

APEXIM S.A.
05-09-2001, 18:31

(depesza uzupełniona o dalsze informacje z konferencji prasowej)

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) - Płacąc 825 milionów dolarów i zwiększając udział w Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA), France Telecom (FT) zrobił kolejny krok na drodze do uzyskania kontroli nad jedną z wiodących spółek telekomunikacyjnych regionu.

W środę konsorcjum FT i Kulczyk Holding podpisało umowę, na mocy której konsorcjum na czele z France Telecom (FT) zapłaci 3,5 miliarda złotych, czyli 20 złotych za akcje, i obejmie kolejne 12,5 procent akcji TPSA.

W ten sposób konsorcjum FT i Kulczyk Holding zwiększy swój udział w TPSA z obecnie posiadanych 35 procent akcji do 47,5 procent. Dodatkowo nabywcy mają prawo dokupić 2,5 procent plus jedną akcję w kapitale TPSA w 2002 roku. Rok temu, FT płacił po 38 zlotych za akcje TPSA.

"Dzisiaj zapewniliśmy jednej z największych spółek onegdaj skarbu państwa, ostatecznie i definitywnie stabilnego inwestora strategicznego" - powiedziała dziennikarzom minister Aldona Kamela-Sowińska.

Analitycy uważają, że cena 20 złotych za akcje, czyli około 50 procent powyżej ceny rynkowej, jest dobra dla Skarbu Państwa i dla FT. "Cena była zgodna z oczekiwaniami. To dobra cena biorąc pod uwagę obecną sytuację na światowych rynkach, niską wycenę akcji telekomów i sytuację budżetową Polski" - powiedziała Ewa Radkowska, portfolio manager z ING BSK Asset Management.

LOSY PRZYSZŁEJ OFERTY PUBLICZNEJ

Analitycy uważają też, że po wyjaśnieniu niepewności wokół sprzedaży pakietu akcji TPSA do France Telecom, planowana przez resort skarbu publiczna oferta sprzeadży akcji polskiej firmy staje się bardziej realna.

"Dla TPSA jest to dobra wiadomość w tym sesnie, że France Telecom zamyka proces przejęcia nad nią kontorli, ale jest to już w więszkości przez rynek zdyskontowane" - powiedział Stephen Pettyfer, analityk z Merrill Lynch International w Londynie.

"Jest to dobra informacja dla stabilności pozycji France Telecom, pozwala na rozpoczęcie oferty publicznej" - dodał.

W środę akcje TPSA zostały wycenione na 13,1 złotego, czyli wzrosły o 1,2 procent. Jednak cena TPSA spadła prawie o połowę od tegorocznych maksymalnych poziomów i jest tylko 10 procent powyżej od historycznego minimum.

OPCJA FT

"Nowa opcja dokupu akcji TPSA przysługuje konsorcjum do końca grudnia 2002 roku. Jest ona po cenie zwierającej 25 procent premii w stosunku do średniej giełdowej z okresu 100 dni poprzedzającej jej termin" - powiedział Jean Yves Gouiffes, wiceprezes FT.

Ponadto FT oraz ministerstwo skarbu zawarli porozumienie dotyczące wypłaty dywidendy za 2000 rok. Ma ona wynieść około 450 milionów złotych.

W związku ze spekulacjami i oczekiwaniami na napływ dużego kapitału związanego ze sprzedażą akcji TPSA złoty umacniał się ostatnio.

Jednak minister Sowińska powiedziała, że cała płatność będzie dokonana w obcych walutach i minister finansów będzie decydował, jaka część wpływów zostanie zdeponowana na specjalnym koncie walutowym.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: APEXIM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPIS3-FT wzmacnia kontrolę nad TPSA