OPIS3-Rząd nie sprzeda PZU Eureko bezpośrednio

opublikowano: 02-04-2002, 19:51

(Depesza uzupełniona o stanowisko Eureko)

WARSZAWA (Reuters) - We wtorek rząd zadecydował, że nie sprzeda bezpośrednio 21 procent akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń paneuropejskiemu ubezpieczycielowi Eureko, wynika z wypowiedzi ministra skarbu państwa, Wiesława Kaczmarka.

"Rada ministrów (...) wyraziła zgodę na odstąpienie od drugiej dodatkowej umowy" - powiedział na konferencji prasowej Kaczmarek.

Konsorcjum Eureko i BIG-Banku Gdańskiego posiada 30 procent akcji PZU. Kupując 21 procent otrzymałoby kontrolę nad firmą. Kaczmarek zapowiadał już, że nie zgodzi się na sprzedaż tych akcji - konsorcjum nie otrzymało na czas wymaganych zezwoleń administracyjnych.

Kaczmarek powiedział jednak we wtorek, że przygotuje ofertę publiczną akcji PZU, z której część została zarezerwowana dla Eureko.

"Rada ministrów zaleciła aby przystąpić do prac nad prospektem emisyjnym i zaopiniowała aby minister skarbu państwa zaoferował Eureko pakiet akcji" - powiedział Kaczmarek.

"Minister skarbu państwa ma podpisaną umowę przez poprzednika, z której wynika, że jeżeli nastąpi oferta publiczna, to 21 procent akcji jest dedykowanych przyszłemu inwestorowi" - dodał.

Rząd może zalecić ministrowi, by prowadził taką politykę, aby skarb państwa miał możliwość oddziaływania strategicznego na spółkę, stwierdził minister.

W tym roku oferta publiczna PZU jest według ministra mało realna, ale jej przeprowadzenie jest możliwe w 2003 roku. Do oferty publicznej trafiłoby 10 procent akcji spółki plus 21-procentowy pakiet przeznaczony dla Eureko.

Kaczmarek chciałby, by pakiet, który trafi do Eureko w ramach oferty publicznej był mniejszy niż 21 procent. Sprawa ta będzie jednak przedmiotem negocjacji.

Grupa PZU zwiększyła w ubiegłym roku zysk netto do ponad jednego miliarda złotych z około 730 milionów rok wcześniej.

"Nie jesteśmy zaskoczeni. Obie strony miały prawo do odstąpienia od umowy po 31 grudnia. Kaczmarek od października mówił, że nie ma zamiaru jej zrealizować" - powiedziała Reuterowi Lorrie Morgan, rzeczniczka Eureko. Wcześniej Eureko zapowiadało, że odda sprawę do sądu międzynarodowego, jeżeli Polska nie będzie przestrzegać wcześniej podpisanych umów.

Umowa, podpisana przez poprzedni rząd już po przegranych we wrześniu ubiegłego roku wyborach, pozwalała Eureko kupić 21 procent PZU za 2,8 miliarda złotych (679 milionów dolarów), co dałoby tej spółce kontrolę nad największym w regionie ubezpieczycielem.

Eureko, którego akcjonariuszami są między innymi Banco Comercial Portugues i holenderski ubezpieczyciel Achmea, wciąż ma prawo do podniesienia swojego udziału w PZU powyżej 51 procent, kiedy skarb państwa wprowadzi akcje polskiej grupy na giełdę.

Prawo to gwarantowane jest w odzielnej umowie, podpisanej w kwietniu 2001 roku. Kaczmarek powiedział jednak, że resort skarbu chce negocjować dodatkowe warunki na jakich paneuropejskie konsorcjum mogłoby zwiększyć swój udział w PZU.

"Kwietniowa umowa pozostaje ważna (...) Teraz obie strony powinny skoncentrować się na publicznej emisji akcji (PZU)" - powiedziała Morgan.

((Kuba Kurasz, współpraca: Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS3-Rząd nie sprzeda PZU Eureko bezpośrednio