Opłaty z tytułu praw autorskich

Andrzej Gąsiorowski
opublikowano: 23-03-2006, 00:00

Prowadzę firmę importującą z państw Unii Europejskiej nagrywarki CD i DVD, które są następnie sprzedawane odbiorcom detalicznym w Polsce. Czy taka działalność podlega obowiązkowi wniesienia opłaty?

- Tak. Zgodnie z art. 20 ustawy o prawie autorskim obowiązek wniesienia opłaty ciąży między innymi na importerach tych urządzeń. Za takich ustawa o prawie autorskim uznaje osoby sprowadzające towar do Polski, bez względu na to, czy państwo, z którego on do nas trafił, jest członkiem Unii Europejskiej czy też nie.

Wiem, że istnieje obowiązek wnoszenia opłaty od importowanych urządzeń reprograficznych. Co to za urządzenia?

- Urządzenia reprograficzne, o których mowa w art. 20 ustawy o prawie autorskim, to urządzenia analogowe i cyfrowe, których jedną albo jedyną funkcją jest umożliwienie wykonywania kopii utworów opublikowanych drukiem lub uzyskiwanie takich ko- pii. Są nimi kserokopiarki, skanery, drukarki oraz urządzenia wielofunkcyjne (kopiarko-skanero-drukarko-faksy), bez względu na ich konfigurację.

Zamierzam otworzyć punkt kserograficzny. Słyszałem, że muszę wnosić jakąś opłatę.

- Tak. Zgodnie z art. 20a ustawy o prawie autorskim na podmiotach prowadzących działalność polegającą na odpłatnym zwielokrotnianiu utworów na zlecenie osób trzecich ciąży obowiązek wniesienia opłaty. Mówiąc prościej, obowiązkowi temu podlegają przedsiębiorcy świadczący usługi reprograficzne (kserowanie, skanowanie, drukowanie), którzy odpłatnie zwielokrotniają m.in. utwory. Opłatę pobierają dwie organizacje — Stowarzyszenie Kopipol z Kielc i Polska Książka z Krakowa — każda w wysokości połowy należnej opłaty. Więcej informacji o opłatach na stronach internetowych tych stowarzyszeń: www.kopipol.kielce.pl oraz www.polskaksiazka.pl.

Andrzej Gąsiorowski, prawnik z organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi Kopipol

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Gąsiorowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu