Oponeo.pl czeka na zimę

KL
opublikowano: 24-10-2008, 00:00

Oponeo.pl rozczarowało wynikami wiernych akcjonariuszy. Następny kwartał ma być znacznie lepszy.

Oponeo.pl rozczarowało wynikami wiernych akcjonariuszy. Następny kwartał ma być znacznie lepszy.

Internetowy sklep z oponami był do tej pory jedną z najlepszych tegorocznych inwestycji na GPW. Inwestorzy przyzwyczaili się do dobrych informacji ze spółki. Wyniki trzeciego kwartału spowodowały więc wyprzedaż. Rezultat —spadek ceny akcji o 22,01 proc., do 9 zł. Rykoszetem dostało się tez innemu sprzedawcy opon — spółce Orzeł, której akcje potaniały o 25,95 proc., do 0,97 zł.

Oponeo. pl miało w trzecim kwartale 11,07 mln zł przychodów, podczas gdy przed rokiem wyniosły one 8 mln zł. Rynek spodziewał się jednak, że sięgną prawie 12 mln zł. Zysk netto wyniósł 140 tys. zł (przed rokiem — 120 tys. zł). Spółka miała 30 tys. straty operacyjnej, podczas gdy rok wcześniej zysk operacyjny sięgnął 370 tys. zł.

— Znaczący wpływ na przychody w trzecim kwartale miały koszty, które spółka poniosła przy przeniesieniu się do nowej siedziby. Były to jednak nakłady jednorazowe — wyjaśnia Arkadiusz Kocemba, członek zarządu Oponeo.pl. Wykonanie prognozy na 2008 r., jego zdaniem, nie jest zagrożone. Po trzech kwartałach przychody są zrealizowane w 60 proc., a co roku 50 proc. przychodów spółki uzyskiwanych jest w czwartym kwartale.

— Wyniki spółki są nadal bardzo dobre — przychody z trzech kwartałów narastająco w 2007 r. wynosiły 28,7 mln zł, w tym roku 54,44 mln zł — podkreśla Arkadiusz Kocemba.

Przypomina, że istotnym czynnikiem warunkującym wysokość przychodów Oponeo jest sezonowość. Szczyt sprzedaży opon zimowych opóźnił się, jednak wpłynie to pozytywnie na wyniki następnego kwartału.

Przemysław Smoliński, analityk DM PKO BP, również zwraca uwagę na sezonowość. Podkreśla, że choć wyniki są gorsze od prognozowanych, to jednak trzeci kwartał zazwyczaj jest najsłabszy i ma niewielkie znaczenie dla wyniku rocznego. W ubiegłym roku odpowiadał za 12 proc. rocznych przychodów i zaledwie 3 proc. zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy