Opóźniony start programu dopłat

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 08-03-2013, 00:00

Prawdopodobnie w kwietniu ruszy program dopłat do budownictwa energooszczędnego. Wytypowano już banki, które będą udzielać kredytów.

Pierwotnie program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) miał wystartować w styczniu 2013 r. Nie udało się. Dziś mówi się, że wnioski o dofinansowanie na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę domu energooszczędnego będzie można składać dopiero pod koniec kwietnia lub na początku maja. Do udzielania kredytów z dopłatami wytypowano 7 banków: Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK, Getin Noble Bank, Nordea Bank Polska i Deutsche Bank PBC. Na początku, przed ustaleniem projektu umowy i kryteriów stawianych bankom, zainteresowanie programem wykazywało aż 15 instytucji. Entuzjazm instytucji zmalał, podobnie może być z nastawieniem klientów.

Arkadiusz Lewicki, dyrektor w Związku Banków Polskich, liczy, że dopłata i perspektywa istotnego zmniejszenia rocznych kosztów zużycia energii cieplnej — nawet do 6 tys. zł miesięcznie, przyczynią się do sukcesu programu porównywalnego z Rodziną na Swoim. Jednak zdaniem Michała Krajkowskiego, głównego analityka Domu Kredytowego Notus, rewolucji na rynku budownictwa energooszczędnego nie będzie. O kredyt ekologiczny bowiem można starać się już od dłuższego czasu w trzech bankach: BOŚ, BPH i Deutsche Banku. Zainteresowanie nimi jest znikome, zarówno wśród klientów, jak i deweloperów. Nie zmienił tego także brak programu Rodzina na Swoim, ani jego zastępcy.

— Największy opór kredytobiorców budzi koszt budowy energooszczędnego domu. Nawet z dopłatami wielu Polaków wciąż nie będzie stać na wybudowanie takiego obiektu. Z tego samego powodu również niewielu deweloperów realizuje inwestycje spełniające kryteria domu energooszczędnego lub pasywnego. Wyższe koszty budowy przełożyłyby się bowiem na wzrost cen sprzedawanych mieszkań — mówi Michał Krajkowski.

Na dotację na częściową spłatę kapitału kredytów bankowych NFOŚiGW przeznaczył łącznie 100 mln zł. Terminy przystąpieniabanków do programu będą znane po podpisaniu przez nie umów z NFOŚiGW. Jak zapowiada Witold Maziarz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, może to nastąpić jeszcze w tym miesiącu. O dopłaty mogą się ubiegać osoby mające już pozwolenie na budowę i prawo do dysponowania nieruchomością, na której zamierzają budować dom. Najwięcej, do 50 tys. zł brutto, dostaną osoby budujące dom pasywny, do 30 tys. ci, którzy zainwestują w dom energooszczędny, zaś do 11 tys. ci, którzy planują zakup mieszkania w tzw. standardzie niskoenergetycznym. Program dopłat potrwa do 2018 r. Dwa lata później (w 2020 r.) budowanie domów o niemal zerowym zużyciu energii, zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej, stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane