Opozycja poparła plan cięć budżetowych w Argentynie

opublikowano: 17-07-2001, 08:06

BUENOS AIRES (Reuters) - W poniedziałek opozycyjna partia Peronistów oficjalnie poparła plan rządu Argentyny, który zakłada radykalne ograniczenie wydatków budżetowych.

Gubernatorzy z partii opozycyjnej, którzy kontrolują władzę w 13 z 23 argentyńskich prowincji, zgodzili się zlikwidować niedobory w swoich budżetach. Ma to pozwolić rządowi na spłacanie sięgającego 128 miliardów dolarów zadłużenia.

Równocześniej Peroniści chcą sami decydować o sposobie redukcji deficytu i odcięli się od rządowych planów redukcji płac w sektorze państowym, a także części świadczeń emerytalnych.

"Osiągnęliśmy porozumienie" - powiedział szef rządu Chrystian Colombo po poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami opozycji. Umowa zostanie podpisana we wtorek.

Rząd chce ograniczenia wydatków na świadczenia emerytalne oraz pensje dla pracowników sektora państwowego o 13 procent. W trzecim kwartale wydatki budżetowe zostaną zredukowane o 1,208 miliarda dolarów. Rząd zobowiązał się również, że nie będzie wydawał więcej niż uzyskuje z podatków.

W ubiegłym tygodniu na światowych rynkach panowała obawa, że trwająca od trzech lat recesja doprowadzi do tego, że Argentyna nie będzie miała z czego spłacać swojego zadłużenia. Niepokoje te nie ominęły innnych krajów zaliczanych do grupy rynków wschodzących w tym Polski.

Premia za ryzyko jaką rząd oferuje inwestorom kupującym argentyńskie obligacje wzrosła do 1631 punktów bazowych powyżej najbardziej bezpiecznych obligacji skarbowych USA. Oznacza to, że kupno papierów dłużnych Argentyny jest bardziej ryzykowne niż obligacji Meksyku, Turcji czy Rosji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Opozycja poparła plan cięć budżetowych w Argentynie