Oppo ma nowe pomysły na gadżety przyszłości

ŁO
opublikowano: 17-12-2020, 16:35

Chińska spółka zaprosiła do współpracy japońskie studio projektowe Nendo, czego efektem są dwie koncepcje zaprezentowane podczas ostatnich targów wzornictwa. Oppo stawia na eksperymenty.

"Slide-phone" i "music-link" to nowe pomysły Oppo. Za pierwszym stoi przekonanie, że użytkownicy potrzebują coraz większych ekranów, więc powiększają się też same urządzenia, co nie jest wygodne dla użytkowników. Wizja chińskiego koncernu przedstawia więc urządzenie, które zbudowane jest z trzech składanych wyświetlaczy przymocowanych zawiasami rozkładającymi się w tym samym kierunku. Konstrukcję telefonu można więc modelować według uznania. "Music-link" natomiast to system urządzeń, w tym smartwatch i głośnik, ale najważniejszym elementem są bezprzewodowe słuchawki, łączące się w pierścień nadający się do zawieszenia np. na łańcuszku.

Chińczycy pokazali projekty koncepcyjne podczas Międzynarodowych Targów Wzornictwa Przemysłowego w Chinach. Nie tak dawno, bo w listopadzie tego roku chiński producent smartfonów Oppo zaprezentował też nietypowy model smartfona.

Fot. ARC
Fot. ARC

Oppo X 2021 wykorzystuje elastyczny wyświetlacz, ale inaczej niż pozostali producenci – choćby Motorola i Samsung, których smartfony można składać zupełnie jak kiedyś telefony komórkowe z klapką, z tą różnicą, że teraz w środku są giętkie ekrany. Oppo bazuje na układzie napędowym Roll Motor i laminacie ekranowym. Dzięki temu możliwe jest poszerzenie ekranu. Zastosowano wyświetlacz OLED, który w standardowej formie ma 6,7 cala, a po lekkim muśnięciu ramki rozwija się do 7,4 cala.

Nie powstaje więc płachta, którą możemy rozwijać i zwijać jak gazetę w zależności od potrzeb, lecz stosunkowo niewielkie poszerzenie pola działania, choć w przypadku smartfonów jest to jednak coś. Oppo złożyło ponoć 122 wnioski patentowe oparte na komponentach użytych w nowym modelu, z czego 12 dotyczy tylko mechanizmu przewijania wyświetlacza. Wiceprezes Levin Liu nie chciał podać terminu wypuszczenia „rolowanego” gadżetu na rynek, mówiąc tylko, że chciałby, żeby nastąpiło to „we właściwym czasie”. Ponoć w wyścigu są jeszcze inni, m.in. LG i TCL, którzy także pracują nad rolowanymi telefonami.

Producenci smartfonów robią co mogą, żeby rozruszać sprzedaż i skusić klientów do wymiany urządzeń. Na razie gadżety z elastycznymi ekranami nie cieszą się jednak zbytnią popularnością, głównie ze względu na wysokie ceny, które znacznie przewyższają ceny topowych modeli tradycyjnych smartfonów. Eksperymentują zresztą nie tylko gracze z rynku smartfonów.

Lenovo ThinkPad X1 Fold to laptop z takim składanym, elastycznym wyświetlaczem, który zadebiutował już podczas targów technologicznych Consumer Electronics Show w Las Vegas w styczniu tego roku, ale dopiero w październiku w niektórych krajach Europy ruszyła przedsprzedaż. W Polsce urządzenie będzie dostępne pod koniec stycznia 2021 r. w cenie około 15 tys. zł.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane