Oprocentowanie bez zmian

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 02-09-2013, 00:00

Obligacje

Ministerstwo Finansów po raz czwarty z rzędu nie zmieniło oprocentowania obligacji skarbowych i marż, na podstawie których wyliczane jest oprocentowanie zmienne w kolejnych latach.

We wrześniowej ofercie resort zaproponuje klientom indywidualnym 25 mln obligacji.

Najwięcej — 10 mln, tradycyjnie stanowią obligacje dwuletnie. Na papiery trzyletnie, czteroletnie i dziesięcioletnie przypadnie po 5 mln.

Oprocentowanie obligacji dwuletnich wynosi w dalszym ciągu 3 proc. w skali roku, co po zapadalności papierów da 7,12 proc. skumulowanego zysku. Inwestorzy na obligacjach o oprocentowaniu zmiennym zarobią w pierwszym okresie odsetkowym 3,3 proc. na trzylatkach, 3,5 proc. na czterolatkach i 4 proc. na dziesięciolatkach. Okres odsetkowy dla trzylatek wynosi 6 miesięcy, dla pozostałych papierów 12.

Oprocentowanie w kolejnych okresach będzie naliczane bez zmian. W przypadku papierów trzyletnich wyliczane jest jako iloczyn stopy WIBOR 6M i mnożnik 1, dla obligacji czteroletnich na podstawie wskaźnika inflacji za ostatnie 12 miesięcy podanego przez GUS oraz marży 1,25 proc., a dla dziesięcioletnich na podstawie wskaźnika inflacji za ostatnie 12 miesięcy podanego przez GUS oraz marży 1,5 proc. Wartość nominalna jednej obligacji, niezależnie od jej rodzaju, wynosi 100 zł. Od lutego wszystkie rodzaje obligacji skarbowych można kupić w ramach konta IKE Obligacje. W tym roku można na nim zgromadzić papiery za 11 139 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Oprocentowanie bez zmian