Optycy obserwują giełdę

opublikowano: 28-08-2017, 22:00

SDS Optic dostało prawie 4 mln EUR unijnego grantu na badania kliniczne onkologicznej mikrosondy. Spółka rozgląda się za inwestorami.

Konsekwencja popłaca. Lubelska spółka SDS Optic zajmowała się głównie projektowaniem i montażem komponentów optoelektronicznych, ale przed kilkoma laty postanowiła wykorzystać technologię w służbie medycyny. Opracowała mikrosondę optyczną OMiProbe, która ma być wykorzystywana do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki raka piersi. Na jej rozwój właśnie otrzymała prawie 4 mln EUR grantu od Komisji Europejskiej w ramach programu SME Instrument (Horyzont 2020).

Zobacz więcej

Fot Connie Zhou-Google-ZUMAPRESS

— To najwyższy do tej pory grant dla polskiego przedsiębiorstwa w ramach tego programu. Pieniądze z grantu pozwolą nam na kontynuację prac nad mikrosondą optyczną, które wcześniej finansowaliśmy głównie dzięki wsparciu w ramach programu Strategmed, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) — mówi Marcin Staniszewski, prezes SDS Optic. Spółka zamierza przeznaczyć grant przede wszystkim na przygotowanie mikrosondy do badań klinicznych, które mają rozpocząć się na przełomie 2018 i 2019 r., a także sfinansować przeprowadzenie tych badań.

— Badania kliniczne będziemy prowadzić w sześciu ośrodkach w Polsce, w tym jednym w naszym rodzinnym Lublinie, a także w jednym ośrodku w USA, które ma być głównym rynkiem zbytu dla naszego produktu. Pieniądze z grantu powinny pozwolić nam na sfinansowanie w części ekspansji zagranicznej, głównie na rynek amerykański i unijny — mówi Marcin Staniszewski.

SDS Optic liczy na to, że mikrosondy będą w większości przypadków mogły zastąpić w diagnostyce nowotworów piersi standardową, inwazyjną biopsję. Mikrosonda, która także będzie wprowadzana do organizmu za pomocą wkłucia — ale znacznie mniejszego — ma być w stanie zdiagnozować nowotwór w kilkanaście minut bez potrzeby pobierania tkanek. Pośrednio największym udziałowcem SDS Optic jest prezes Marcin Staniszewski. W spółce udziały ma też m.in. Polska Fundacja Przedsiębiorczości ze Szczecina. Wkrótce grono inwestorów ma się poszerzyć, a spółka rozważa debiut na małej giełdzie.

— Podpisaliśmy term sheet z polskim funduszem inwestycyjnym, który ma wesprzeć działalność spółki. Zamierzamy znaleźć zastosowanie dla naszych mikrosond w diagnostyce innych chorób — po zakończeniu badań klinicznych, dotyczących raka piersi, kolejne aplikacje będą szybsze i łatwiejsze. Rozważamy też debiut na rynku NewConnect — mówi Marcin Staniszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu