Optymistycznie na rynku pracy

opublikowano: 12-09-2016, 22:00

90 proc. firm deklaruje wzrost zatrudnienia lub stabilizację w liczbie etatów — pokazują badania ManpowerGroup.

Polscy pracodawcy są optymistyczni co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące — dowiadujemy się z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

— Z punktu widzenia osób poszukujących pracy sytuacja na rynku ulega wyraźnej i konsekwentnej poprawie. Po wakacjach możemy spodziewać się pewnego spadku liczby ofert sezonowych, ale nie wpłynie to na ogólny obraz sytuacji. Obecny stan można więc nazwać optymistycznym, i — co ważne — jest to trend, który będzie się umacniał. Obserwujemy również większą chęć pracodawców do zwiększaniastawek płac, a także inwestowania w pozafinansowe formy nagradzania pracowników. Zmiany te wpływają na przedefiniowanie kształtu polityki personalnej wielu firm, dla których człowiek staje się coraz większą wartością i ma wpływ na poziom ich konkurencyjności na rynku — komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. Na liście branż, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji, pierwsze miejsce zajmuje produkcja przemysłowa. Jeżeli chodzi o prognozę netto zatrudnienia dla IV kwartału 2016, wynik w tej branży wzrósł o 19 proc. Optymizm odnotowano również dla transportu/logistyki/ komunikacji (+15 proc.) i budownictwa (+13 proc.) Wysoki optymizm dotyczy także handlu detalicznego i hurtowego (+10 proc.) oraz instytucji sektora publicznego (+10 proc.).

— Rośnie zapotrzebowanie na pracowników o zestawie umiejętności specjalistycznych i dopasowanych do branży pracodawcy. Dotyczy to zarówno stanowisk podstawowych, jak i specjalistycznych. Przedsiębiorcy stoją przed dużym wyzwaniem, którym jest uporanie się z narastającym niedoborem talentów. Zjawisko to nie wykazuje żadnych oznak słabnięcia, zmuszając firmy do inwestowania w działania, które mają na celu nie tylko przyciągnięcie kandydatów, ale również skłanianie ich do zostania w firmie na dłużej. Coraz częściej sięgają też po wsparcie doświadczonych agencji zatrudnienia, które prócz pozyskiwania personelu pełnią również funkcję doradczą — dodaje Iwona Janas.

Dla pracodawców zarówno z mikro-, małych, średnich, jak i dużych firm prognoza zatrudnienia netto jest dodatnia. Najbardziej pozytywne wyniki odnotowano wśród respondentów z dużych przedsiębiorstw, dla których wynosi ona +21 proc. Umiarkowany optymizm zauważamy wśród średnich firm (+11 proc.). Najmniej optymistyczne nastroje mają pracodawcy z małych firm (+6 proc.) i mikroprzedsiębiorstw (+2 proc.). © Ⓟ

7proc. Tylko taki odsetek polskich pracodawców planuje zmniejszenie zatrudnienia w najbliższym czasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu