Czytasz dzięki

Optymistycznie w segmencie premium

opublikowano: 28-02-2019, 22:00

Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce w 2018 r. wart był 1,3 mld zł, urósł o 9 proc.

Wysoki wzrost gospodarczy, rosnąca siła nabywcza społeczeństwa i konsumpcja sprawiły, że w ostatnich latach rynek nieruchomości w Polsce przeżywa boom. Dotyczy to także segmentu premium. Najnowszy raport „High Level Book” po raz pierwszy przeanalizował rynek luksusowych apartamentów w siedmiu największych miastach w Polsce. Wynika z niego, że w 2018 r. sprzedano w sumie ponad 700 ekskluzywnych lokali. To wzrost o 19 proc. wobec 2017 r. Najwięcej, bo aż 182 apartamenty, w Warszawie, co stanowi jedną czwartą całej sprzedaży w segmencie.

— Analiza dostarczonych przed redNet danych potwierdziła, że rynek nieruchomości premium w Polsce co roku notuje stabilny wzrost. W 2018 r. wzrósł on o 9 proc., uważamy, że trend będzie się utrzymywał w najbliższych latach — mówi Karolina Kaim, twórczyni marki HLSM by Tacit Group.

Każdy rynek charakteryzuje się własną ofertą premium.

— Każde badane miasto cechuje się innym progiem wejścia, czyli minimalną średnią ceną za mkw., jaką należy zapłacić, aby stać się właścicielem luksusowego mieszkania — mówi ekspertka. Według raportu tzw. próg wejścia w Warszawie wynosi 25 tys. zł. Na drugiej pozycji znajduje się Trójmiasto z 17,5 tys. zł, a na trzeciej i czwartej Wrocław i Kraków z 14,5 i 13,8 tys. zł. Najniższy próg odnotowano w Łodzi — 6,6 tys. zł.

— Chcemy obserwować dalszy rozwój tego rynku w Polsce, np. czy nieruchomości, które są w nim dzisiaj będą tam za pięć lat. Chcąc przyjrzeć się temu najmniejszemu, ale zarazem najbardziej ekskluzywnemu segmentowi, przyjęliśmy, że na warszawskim rynku inwestycje premium stanowią 1 proc. spośród wszystkich. Dla miast poza Warszawą, aby liczba transakcji była reprezentatywna, rozszerzyliśmy próbę do 3 proc. — mówi Karolina Kaim.

Z najnowszego badania firmy JLL dotyczącego gruntów inwestycyjnych wynika, że w 2018 r. deweloperzy napotkali wiele trudności z uzupełnieniem banków ziemi, głównie z powodu dużej konkurencji oraz ograniczonej podaży odpowiednich działek. Zdaniem ekspertki, problem w mniejszym stopniu dotyczy segmentu premium.

— To prawda, że deweloperzy tego segmentu coraz cieplej patrzą na rynki lokalne. Dobrym przykładem jest Bydgoszcz, która poszerza się o ofertę luksusową. Problem gruntów nie dotyka aż tak mocno inwestorów premium w przeciwieństwie do deweloperów ekonomicznych. Pod luksusowe projekty zazwyczaj szuka się terenów niszowych, które są mniejsze niż 10 -15 tys. mkw., czyli takie, które zazwyczaj nie interesują inwestorów ekonomicznych — wyjaśnia Karolina Kaim.

W 2019 r. rynek premium ma urosnąć o 8-10 proc.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu