Czytasz dzięki

Optymizm podbija indeksy za oceanem

opublikowano: 23-06-2020, 22:12

Po chwilowym zawahaniu, strona popytowa ponownie przejęła rządy na amerykańskich giełdach. Efektem przewagi kupujących, choć pod koniec sesji spuścili nieco z tonu, był kolejny rekord zamknięcia na rynku Nasdaq.

Inwestorzy ponownie mocniej zaangażowali się w akcje po wzroście optymizmu i nadziei związanych z sygnałami ożywienia gospodarki. Dodatkową zachętą do inwestowania w udziały spółek są spekulacje odnośnie nowych programów stymulacyjnych dla gospodarki.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

We wtorek opublikowane zostały najnowsze dane makro. Według wstępnych szacunków firmy Markit Economics, w czerwcu wzrosły wskaźniki PMI zarówno dla przemysłu, jak i usług w Stanach Zjednoczonych. A do tego, mocniej niż oczekiwano. 

Podobnie było zresztą w przypadku odczytów dotyczących sprzedaży nowych domów i indeksu Fed z Richmond. W pierwszym przypadku zasygnalizowany został powrót kupujących na rynek nieruchomości, zaś w drugim, jeden z ważniejszych regionów gospodarczych w USA odnotował zdecydowaną poprawę klimatu wytwórczego i nastrojów. 

Globalne rynki akcji zostały również wzmocnione przez zapewnienie prezydenta Donalda Trumpa, że umowa handlowa „Fazy 1” z Chinami jest „w pełni nienaruszona” po tym, jak doradca Peter Navarro wywołał zamieszanie, mówiąc, że umowa została zakończona.

Wtorkowa zwyżka dotyczyła szerokiego rynku na co wskazywała relatywnie duża aprecjacja dziewięciu z 11-tu głównych branż składowych indeksu S&P500. Najmocniej rosły sektory technologiczny i produktów konsumenckich. Pod kreską choć marginalnie dzień toczył się w przypadku branż defensywnych takich jak nieruchomości i użyteczności publicznej. 

Na zamknięciu sesji indeks Dow Jones IA rósł o 0,50 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 0,43 proc. Technologiczny Nasdaq drożejąc o 0,74 proc. wspiął się na nowy historyczny szczyt.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane