Optymizm powrócił

Komentarz zagraniczny

To był udany dzień dla inwestujących na najważniejszych europejskich giełdach. Odreagowane zostały poniedziałkowe spadki, mimo że rynki nie miały wsparcia ze strony Wall Street, która drugi dzień z rzędu była zamknięta z powodu huraganu Sandy. Narobił ona bardzo poważnych szkód za oceanem, ale na szczęście nie okazał się aż tak niszczycielski, jak przewidywali najwięksi pesymiści. Do zakupów przecenionych akcji zachęciły wyniki kwartalne spółek, które okazały się lepsze od prognoz analityków.

Indeksy rosły mimo słabych danych makro z europejskiej gospodarki. Wskaźnik zaufania w Eurolandzie spadł w październiku do najniższego poziomu od ponad trzech lat. Graczy ucieszyła natomiast wiadomość o wzroście indeksu cen domów w USA do najwyższego poziomu od września 2010 r. Inwestorzy skupiali swoją uwagę przede wszystkim na doniesieniach ze spółek.

Tak było m.in. w przypadku potentata paliwowego, koncernu BP. Akcje brytyjskiego giganta zyskiwały najmocniej od ponad czterech miesięcy. Zysk netto w III kwartale wzrósł do 5,4 mld USD z 5 mld przed rokiem. Popyt na tych walorach dodatkowo zagwarantowało podwyższenie dywidendy o 12,5 proc., do 9 centów za akcję.

Jednym z najważniejszych wydarzeń dnia był debiut akcji Telefonica Deutschland Holding. Największe, na razie, IPO w tym roku w Europie mimo wcześniejszych problemów zakończyło się szczęśliwie, a cena akcji rosła na parkiecie we Frankfurcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, t.stasiuk@pb.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optymizm powrócił