Optymizm wygrywa na rynkach

Radosław Wierzbicki NOBLE Markets
26-01-2012, 16:55

Coraz bliższe porozumienie prywatnych wierzycieli w Grecji poprawia sentyment inwestorów na rynkach. Złoty coraz mocniejszy względem głównych walut.

Rynek eurodolara utworzył w czwartek lokalne maksimum na poziomie 1,3184 USD. Optymizm wśród inwestorów utrzymuje się za sprawą środowej konferencji FOMC oraz coraz bliższego porozumienia Aten z prywatnymi wierzycielami Grecji. Wstępne porozumienie zakłada redukcję długu o 65 proc. - 70 proc. Ożywienie na rynkach i związane z nim oczekiwania, co do szybszego wzrostu gospodarczego na świecie, skierowały cenę funta miedzi na północ. W czwartek inwestorzy płacili za niego ok. 3,9074 USD (wzrost o blisko 2 proc. od godzin porannych).

Od rocznego szczytu na parze euro-złoty, który ukształtował się na poziomie 4,5925 PLN, kurs stracił do czwartku, 26 stycznia br. ok. 37 groszy i utworzył minimum na poziomie 4,2270 PLN. Rynek przekroczył poziom średnioterminowego wsparcia na poziomie 4,2473 PLN, co teoretycznie otwiera drogę do poziomu 4,1650 PLN.

Sentyment inwestorów znacznie poprawił się w styczniu, ponieważ zarówno Europejski Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy podjęły dodatkowe kroki w celu ratowania stery euro. Można też założyć, że zbliżające się wybory prezydenckie w USA, przybliżą rząd do działań stymulujących gospodarkę. To wszystko stało sie silnym impulsem do zwiększenia apetytu na ryzyko wśród inwestorów.

Część inwestorów może zacząć realizować zyski, przez cokurs pary euro-złoty zawróci na północ i rozpocznie się wzrostowa korekta. Realizacja zysków musiałby najpierw nastąpić na rynku eurodolara, co niektórzy uważaliby za powrót gorszego sentymentu. Najbliższym oporem na parze euro-dolar jest poziom 1,3240 USD (w czwartek o godz. 15.30 inwestorzy płacili za euro ok. 1,3150 USD). Jeśli taki scenariusz sprawdziłby się i po osiągnięciu poziomu 1,3240 USD, kurs pary euro-dolar skierowałby się na południe, to z kolei para euro-złoty mógłby wzrosnąć do poziomu 4,4098 PLN. O godz. 15.30 inwestorzy płacili za euro ok. 4,2295 PLN.

W nocy poznamy dane o poziomie inflacji konsumenckiej oraz dynamice sprzedaży detalicznej za grudzień w Japonii.

Radosław Wierzbicki NOBLE Markets

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki NOBLE Markets

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Optymizm wygrywa na rynkach