OPZZ apeluje do premiera o godne płace

19-01-2007, 11:23

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wzywa premiera Jarosława Kaczyńskiego do zmiany polityki płacowej.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wzywa premiera Jarosława Kaczyńskiego do zmiany polityki płacowej i żąda natychmiastowej realizacji oczekiwań pracowników w zakresie wzrostu płac.

W piątek związkowcy przekazali apel do kancelarii premiera.

"Panie Premierze - polscy pracownicy oczekują godnych płac, chcą normalnie żyć we własnym kraju, a nie na emigracji" - napisał OPZZ w apelu, którego kopię otrzymała PAP.

Związkowcy zapowiedzieli, że brak szybkich decyzji zmusi związki zawodowe do podjęcia solidarnych działań w obronie godności pracowników. Dodali, że restrykcyjna polityka w zakresie płac jest prowadzona w warunkach dobrej koniunktury gospodarczej.

Autorzy apelu przypomnieli, że w ostatnim miesiącu związkowcy wysłali do premiera kilkaset wystąpień, w których domagali się zmiany polityki płacowej.

"Godzi się Pan na wyzysk pracowników i ignoruje związkowe żądania. Pański rząd unika dialogu społecznego ze związkami zawodowymi, ale także nie słucha głosu przedsiębiorców, którzy skłonni są zaakceptować płacę minimalną na poziomie przekraczającym 1000 zł" - napisali związkowcy.

Związkowcy uważają, że ustalenie maksymalnego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń u przedsiębiorców w 2007 roku w wysokości 3,4 proc. oraz płaca minimalna na poziomie 936 zł blokuje podwyżki płac w przedsiębiorstwach, promuje emigrację zarobkową i odpływ kapitału ludzkiego z Polski.

"Rząd, którym Pan kieruje hamuje zatrudnienie, popyt wewnętrzny oraz przedsiębiorczość w kraju i dba o wzrost gospodarczy innych krajów Unii Europejskiej. Szkodzi to nie tylko pracownikom, ale i uczciwym pracodawcom, którzy wypracowany zysk chcą przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń i rozwój firm" - podkreślili związkowcy.

Według OPZZ, premier nie dostrzega problemu niskich płac w Polsce. Związkowcy zwrócili uwagę, że w wielu branżach "brakuje rąk do pracy", zaś pracownicy wyjeżdżają za granicę, ponieważ tam za tą samą pracę otrzymują nawet kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie.

"Czy nie dostrzega Pan, że ta antyspołeczna polityka szybko doprowadzi do zmniejszenia dynamiki Produktu Krajowego Brutto i masowych związkowych protestów" - pytają związkowcy w apelu do szefa rządu. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / OPZZ apeluje do premiera o godne płace