Oracle liczy na sektor publiczny

Małgorzata Birnbaum
16-05-2002, 00:00

Oracle, drugi na świecie producent oprogramowania, którego akcje potaniały w ubiegłym roku o 50 proc., ma spore — choć nie na każdym polu — sukcesy w Polsce. Kluczowym klientem spółki ma się stać sektor publiczny.

Chociaż obecnie główni klienci Oracle w Polsce to banki, firmy ubezpieczeniowe i telekomunikacyjne, drugi na świecie producent oprogramowania bardzo liczy na sektor publiczny.

— W przyszłości kluczową rolę odegra sektor publiczny, gdyż władze są pod presją zacieśniania dyscypliny budżetowej i ułatwiania życia obywatelom. Internet stanie się podstawą nowych usług dla społeczeństwa, stwarzając możliwości samoobsługi, elektronicznego głosowania, używania podpisu elektronicznego, całodobowego dostępu do informacji, a także integracji rozproszonych systemów organów państwowych w celu zwiększenia ich efektywności — uważa Sergio Giacoletto, wiceprezes Oracle ds. Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

Jego zdaniem, duży potencjał wzrostu dla Oracle Polska stanowi także sektor energetyczny. Oracle Polska jest najdynamiczniejszą spółką w całym regionie EMEA. Dobre rezultaty uzyskały ponadto działy z Afryki, Austrii, Węgier, Irlandii i Portugalii.

Mimo świetnych wyników finansowych nie udało się spółce w Polsce wprowadzić własnych modeli giełd elektronicznych, chociaż platforma Oracle jest używana m.in. przez władze centralne i lokalne we Włoszech oraz niektóre organy samorządowe w Wielkiej Brytanii, m.in. resort obrony.

Sergio Giacoletto wymienia trzy czynniki, które decydują o powodzeniu giełdy elektronicznej.

— Giełdy koncentrujące się po prostu na czerpaniu zysków z prowizji od transakcji już upadły albo wkrótce to nastąpi. Oferta musi być bardziej rozbudowana, umożliwiać dostęp do wyjątkowych okazji i wykonywania analiz. Kluczowe znaczenie dla powodzenia giełd mają zakupy na skalę masową.

Są one możliwe tylko wtedy, gdy z giełdy korzysta wiele liczących się podmiotów, m.in. sektor publiczny.

W każdym kraju to sektor publiczny kupuje najwięcej i ma najdłuższą listę dostawców. Jeśli sektor publiczny zdecyduje się na korzystanie z giełdy, musi za nim podążyć cała gospodarka, co wywiera decydujący wpływ na rentowność giełd ogólnych — tłumaczy Sergio Giacoletto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Oracle liczy na sektor publiczny