Oracle stawia na chmurę i państwo

opublikowano: 14-11-2019, 22:00

Żeby zrealizować cele biznesowe, nowy szef polskiego oddziału giganta zamierza wzmocnić kadry. Jego zespół ma być najmocniejszy w regionie.

Z początkiem listopada na czele polskiego oddziału Oracle’a stanął Tomasz Bochenek, który wcześniej przez blisko 20 lat związany był z Microsoftem. Zastąpił Piotra Witczyńskiego, tymczasowo kierującego firmą od lipca 2018 r., kiedy niespodziewanie opuścił ją Adam Wojtkowski. Nowy szef polskiego Oracle’a zamierza wzmocnić spółkę kadrowo.

Tomasz Bochenek, który z początkiem listopada stanął na czele
Oracle’a Polska, jest związany z branżą IT od 28 lat. Początkowo pracował na
rodzimym rynku, a ostatnich 14 lat spędził za granicą — w Europie Środkowej i
Wschodniej oraz Rosji.
Zobacz więcej

DOŚWIADCZONY MENEDŻER:

Tomasz Bochenek, który z początkiem listopada stanął na czele Oracle’a Polska, jest związany z branżą IT od 28 lat. Początkowo pracował na rodzimym rynku, a ostatnich 14 lat spędził za granicą — w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Rosji. Fot. Marek Wiśniewski

— Chcę, żeby polski zespół był najmocniejszy w regionie — deklaruje Tomasz Bochenek.

Wśród jego priorytetów sprzedażowych jest natomiast chmura. W czerwcu Oracle i Microsoft zawarły partnerstwo w zakresie współpracy w obszarze usług chmurowych.

— Jestem przekonany, że efekty porozumienia już niedługo będą widoczne na polskim rynku — mówi Tomasz Bochenek.

Oracle prowadzi też rozmowy o współpracy z Operatorem Chmury Krajowej. Jest również zainteresowany projektem tzw. chmury rządowej. Według ostatniego raportu Ministerstwa Cyfryzacji (z 2018 r.) roczne wydatki państwa na licencje oprogramowania to co najmniej 3 mld zł rocznie. Największy udział w tym torcie mają Microsoft (48 proc.) i Oracle (20 proc.).

— Jesteśmy silni na rynku publicznym i nadal chcemy się na nim umacniać. Chcemy też utrzymać mocną pozycję w segmencie enterprise — mówi Tomasz Bochenek.

Jeden z ostatnich ciekawych projektów Oracle’a w segmencie publicznym to tzw. Poltax Plus w Ministerstwie Finansów. Według zapowiedzi miał powstać centralny system podatkowy na bazie wykorzystywanego od ponad 20 lat Poltaksu, który jest systemem rozproszonym, działającym w około 400 lokalizacjach. Według informacji „PB” inny ciekawy projekt na horyzoncie to tzw. KSI2 w ZUS, w którym ma zostać wykorzystany monitor transakcji Oracle Tuxedo. W roku obrotowym 2017/18 Oracle Polska miał 630 mln zł przychodów i 1,4 mln zł straty netto. W sprawozdaniu podatkowym firma wypadła lepiej — według danych Ministerstwa Finansów polski oddział wygenerował 648 mln zł przychodów, 23,6 mln zł zysku brutto i zapłacił 4,5 mln zł CIT.

Sprawdź program konferencji "Sztuczna inteligencja i robotyzacja w sektorze finansowym", 22-23 stycznia 2020, Warszawa >>

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu