Orange "buduje" ultraszybki internet w gminach

opublikowano: 03-11-2016, 19:22

W trzy lata Orange chce dotrzeć z ofertą szybkiego internetu do jednej czwartej gospodarstw domowych w Polsce. Przeznaczy na to 2,2 mld zł i liczy na współpracę gmin.

Po dużych miastach przyszedł czas na mniejsze. z przyjętej przez spółkę strategi wynika, że za 2,2 mld zł do 2018 roku ma zamiar pokryć siecią światłowodów całą Polskę. W tych planach mają pomóc samorządy.

internet, światłowód
Zobacz więcej

internet, światłowód iStock

Światłowody (czyli technologia FTTH) pozwala uzyskać znacznie szybszą przepustowość niż dotychczas wykorzystywane kable miedziowe lub koncentryczne. Pełna wymiana infrastruktury na światłowodową oznacza, że operator będzie mógł zapewnić gospodarstwom domowym szybszy internet, lepiej dostosowany do potrzeb użytkowników sieci, którzy niedługo zaczną w swoich domach nie tylko strumieniować filmy i muzykę, a coraz częściej też gry, ale też korzystać z wirtualnej rzeczywistości. 

Niedawno koncern rozpoczął przymiarki m.in. do inwestycji w Ciechanowie. Umowa z gminą została podpisana w sierpniu – lokalny samorząd zobowiązał się wspierać działania spółki. Trwa zbiórka deklaracji od mieszkańców – wszyscy, którzy chcieliby znaleźć się w zasięgu światłowodów, mogą pobrać taką deklarację w urzędu gminy (lub ze strony internetowej) i zostawić wypełnioną w jednej z urn rozstawionych na terenie całego Ciechanowa, np. w budynku miejskiego basenu (lub wysyłać elektronicznie na adres urzędu). Na tej podstawie operator, który zadeklarował że nie będzie pobierać żadnych opłat za przyłączenie do sieci, ustali zasięg obszaru inwestycji.

Na budowę sieci światłowodów w mazowieckim miasteczku Orange ma przeznaczyć 6 mln zł. W ciągu 3 lat ma udostępnić tam światłowodowy internet ponad połowie gospodarstw domowych. Nie wiadomo jeszcze jakie zaproponuje ceny.

Podobne porozumienie pomiędzy samorządem a Orange podpisano w lutym w Sulęcinie. Przy wsparciu gminy firmie udało się uzyskać deklaracje chęci skorzystania z jej usług od prawie 70 proc. gospodarstw domowych. W planach jest podłączenie do szybkiego internetu wszystkich sołectw w tej gminie.

Ciechanów i Sulęcin to tylko dwa przykłady. Obecnie francuski operator, który w Polsce jest liderem telefonii komórkowej i stacjonarnej, buduje sieć światłowodową w 26 miastach. Wkrótce ma rozpocząć prace w 33 kolejnych.

Z oficjalnych informacji wynika, że do 2018 roku na inwestycję w światłowody w całej Polsce koncern przeznaczy łącznie 2,2 mld zł. Chce w ten sposób dotrzeć do jednej czwartej domów i mieszkań w całym kraju.

Nowa sieć światłowodowa Orange ma umożliwić dostęp do internetu do 300 Mb/s, telewizji jakości HD oraz telefonii.

Za akcje operatora inwestorzy w ostatnim czasie płacili mniej niż 6 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu