Czytasz dzięki

Orange i PGE będą współpracować

Szczegóły mariażu gigantów telekomunikacyjnego i energetycznego poznamy zapewne pod koniec roku.

Po serii złych informacji, które trafiły na rynek z Grupy Orange, telekom Macieja Wituckiego najwyraźniej zdecydował się wysłać pozytywny sygnał. „Orange Polska i PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały umowę o współpracy w zakresie wzajemnego oferowania własnych produktów i usług w swoich sieciach sprzedaży. Firmy rozważajątakże kooperację w innych obszarach działalności, a w szczególności stworzenie w przyszłości wspólnej unikalnej oferty dla klientów” — napisały spółki w komunikacie.

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o planach wejścia Grupy Orange w sprzedaż energii elektrycznej, a docelowo w usługi inteligentnego domu, w którym klient zdalnie może sterować urządzeniami, a telewizor staje się centrum multimedialnej rozrywki. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że jest to element strategii spółki, a Orange rozmawia o współpracy z PGE i Tauronem. Orange i PGE szybko potwierdziły nasze informacje.

— Plan strategiczny Orange Polska na najbliższe lata zakłada rozwój działalności także na rynkach innych niż telekomunikacyjny. Umowa z grupą PGE jest pierwszym dowodem na to, że bardzo poważnie traktujemy ten kierunek rozwoju firmy. Jestem przekonany, że współpraca ta przyniesie wymierne korzyści zarówno obydwu firmom, jak również naszym klientom — powiedział Maciej Witucki, prezes Orange Polska, cytowany w komunikacie. Spółki nie informują, czego konkretnie współpraca ma dotyczyć.

„Decyzje w tej sprawie zapadną po zakończeniu działań pilotażowych zaplanowanych na drugi i trzeci kwartał 2013 roku” — napisały spółki w komunikacie.

Netia współpracuje już w zakresie sprzedaży prądu dla klientów biznesowych z warszawskim RWE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jej efekty trudno uznać za znaczące dla obu podmiotów. Usługa inteligentnego domu i sprzedaż wszystkich możliwych usług na jednym e-rachunku to konik Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela Polkomtela, który osią swojej strategii chce uczynić usługi multimedialne. Telekomy próbują szukać nowych źródeł przychodów w obliczu stagnacji na rynku stacjonarnym.

— Potencjalny zakres umowy może dotyczyć prostej obsługi rachunku lub wprowadzenia bardziej zaawansowanych usług w sieciach inteligentnych, zarządzania obiektami, sterowaniem odbiornikami i źródłami energii, zarządzania inteligentnym domem — mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). Analitycy nie spodziewają się fajerwerków. — To jedno z małych działań w kierunku zwiększenia lojalnościklientów, ale wpływ na wyniki spółki będzie niewielki. Na świecie tego typu współpraca nie ma wielkiego przełożenia na zyski — mówi Waldemar Stachowiak, analityk Ipopemy.

— Nie znam wielu przykładów na rynkach międzynarodowych, gdzie usługi telekomunikacyjne łączą się z energetyką. Być może klienci nie są gotowi na tego typu mariaże. Spodziewam się, że PGE i Orange będą chciały dosprzedawać usługę partnera do dotychczasowej bazy klientów. Akwizycja nowych klientów byłaby trudna — mówi Paweł Owczarek, były prezes Energi dla Firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane