Orange Polska ma plan na sieć nowej generacji

Krzysztof Polak
opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Grunt to określić cel. Dla Orange Polska jest nim zaoferowanie Polakom innowacyjnych usług z wykorzystaniem sieci 5G

5G to nowy pożądany standard telekomunikacji. Ma zapewnić łączność o nieznanej dotąd jakości i niezawodności między urządzeniami składającymi się na sieć mobilną kolejnej generacji — począwszy od urządzeń klienckich (smartfonów, czujników) poprzez anteny i inne urządzenia wchodzące w skład stacji bazowych, a na sieci szkieletowej kończąc.

Prace nad określeniem standardu 5G znajdują się w końcowym stadium. Strony, zajmujące się koncepcją 5G, chcą ogłosić końcową publikację latem tego roku. Jednak będzie to pierwsza próba określenia standardu, która nie spełni jeszcze wszystkich postulowanych wymagań. Pełna koncepcja 5G, zawierająca wszystkie niezbędne funkcje, pojawi się dopiero pod koniec 2019 r.

Choć na razie standard w swojej ostatecznej formie nie istnieje, to już określono minimalne wymagania, jakim powinien sprostać. W grudniu 2017 r. zostały one wyłożone w publikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunication Union, ITU), który jest wyspecjalizowaną agencją ONZ. Nad szczegółami samego standardu pracują zaś teleoperatorzy, producenci urządzeń i inne podmioty skupione w 3GPP (The 3rd Generation Partnership Project), globalnej platformie współpracy profesjonalistów telekomunikacji, która poprzednio stworzyła stosowane dziś powszechnie standardy 3G i LTE.

Uporządkowanie widma

Stworzenie ekosystemu biznesowego w 2018 r., prowadzenie testów sieci mobilnej nowej generacji 5G w 2019 r. i jej komercyjne wdrożenia w latach 2020-21 — to główne założenia programu 5G Orange Polska, które zaprezentowano podczas konferencji „Na drodze do 5G”, zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Warszawie. Architektura sieci radiowej i szkieletowej, jej bezpieczeństwo, praca przy standardzie 5G, testy, współpraca międzyoperatorska, współdziałanie w ramach Grupy Orange oraz dialog z regulatorami rynku — to kluczowe dziedziny prac nad 5G przedstawione przez Orange Polska.

Zasadnicze znaczenie dla udostępnienia 5G w Polsce będzie też miało pozyskanie przez operatorów pasm w częstotliwościach 3,6 i 3,8 GHz, jedynych, które w najbliższych latach mogą być przeznaczone dla zaspokojenia potrzeb budowy tej sieci. Jednak obecnie ten zasób jest rozproszony — znajduje się w użyciu różnych podmiotów ogólnokrajowych i regionalnych, teleoperatorów, firm i samorządów. Po przejęciu Netii, duże zasoby ma w tym zakresie Cyfrowy Polsat. Ogólnopolski dostęp do tych pasm mają też T-Mobile Polska i Play. W przeciwieństwie do swoich konkurentów, Orange Polska nie dysponuje obecnie pasmem 3,4–3,8 GHz. Jednak nawet te zasoby, które pozostają do dyspozycji innych operatorów są niewystarczające by zbudować sieć 5G, której możliwości będą wyraźnie większe niż obecnie działającej sieci 4G. W ich rękach znajduje się co najwyżej 28 MHz, a by 5G zadziałało poprawnie niezbędne jest minimum 50 MHz, a rekomendowane jest 100 MHz. Dlatego zdaniem Orange uporządkowanie tego pasma powinno leżeć w interesie wszystkich.

Jean-Franćois Fallacher, prezes Orange Polska, przyznał, że byłoby dobrze, gdyby Urząd Komunikacji Elektronicznej, z myślą o rozbudowie sieci 5G w Polsce, uporządkował widma 3,6 i 3,8 GHz, a następnie rozdysponował je na nowo wśród teleoperatorów, na równych i uczciwych zasadach. Pewną przeszkodą dla rozwoju sieci 5G w Polsce są obowiązujące w naszym kraju dopuszczalne normy promieniowania elektromagnetycznego PEM. Są one 10 razy bardziej restrykcyjne niż w innych krajach europejskich. Fallacher podkreślił, że nie ma uzasadnienia dla takiego wyśrubowania norm. Potrzebna jest więc zmiana obowiązującego w Polsce prawa i uzgodnienia go z normami europejskimi.

Światłowód fundamentem

Orange rozpoczyna testy. Na początku obejmą one odizolowane od siebie obszary. Jednak wkrótce, wraz z postępami prac, testom będą poddawane rozwiązania obejmujące wszystkie elementy sieci tak, by zgodnie z planem zakończyć je w 2019 r. i na początku nowego dziesięciolecia osiągnąć gotowość do wdrożenia 5G.

— Uruchomienie sieci nowej generacji 5G będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego, ale dla całej polskiej gospodarki. Dlatego już teraz intensywnie rozbudowujemy sieć światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i internetu rzeczy — przyznał Jean-Franćois Fallacher.

5G to w założeniach błyskawiczny transfer danych i bardzo niskie opóźnienia. Jednak nie będzie to możliwe bez zapewnienia odpowiednich łącz między stacjami bazowymi a smartfonami i innymi urządzeniami korzystającymi z sieci. Niezbędne jest też niezawodne połączenie samych stacji bazowych ze sobą i innymi elementami sieci. Jedynym medium, które może podołać zadaniu skomunikowania elementów sieci, tak by stanowiły jednorodnie funkcjonującą całość, jest światłowód. Tworzona w programie inwestycyjnym Orange Polska sieć światłowodowa będzie mogła być wykorzystywana także przy budowie sieci 5G.

Rewolucja i ewolucja

Program 5G zaprezentowany przez Orange Polska pozostaje w synergii z rozbudową sieci światłowodowej. Dzięki największemu w historii firmy programowi inwestycyjnemu łącza światłowodowe o bardzo wysokiej przepustowości dostępne są już w ponad 80 miastach Polski. W tym roku i kolejnych latach posłużą one do tworzenia nowych punktów dostępu do sieci 5G.

Również prowadzone na podstawie sieci 4G testy rozwiązań takich jak wirtualizacja radiowej sieci dostępowej oraz służącej do budowy Internetu Rzeczy (IoT) technologii LTE-M, umożliwiają Orange Polska zdobycie doświadczenia niezbędnego do wdrożenia w Polsce sieci mobilnej 5. generacji. Jean-Franćois Fallacher przyznał, że polska dywizja Orange objęła przywództwo w całej Grupie Orange pod względem zaawansowania prac nad wirtualizacją sieci i w tym aspekcie osiągnęła najwyższy stopień gotowości na wdrożenie 5G.

— 5G, choć oznacza telekomunikację o rewolucyjnie nowej jakości, nie wiąże się z kosztownymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Możemy w dużej mierze dostosować używaną już infrastrukturę do wymogów transmisji danych 5G. Możliwa jest też koegzystencja 5G z LTE, a nawet 3G — wyjaśnił obecny na konferencji Arnaud Vamparys, senior vice president Radio Networks and 5G Group Champion w Orange.

Kluczowy czynnik

Wprowadzenie nowych metod komunikacji, częstotliwości czy urządzeń, umożliwi Orange zaoferowanie klientom indywidualnym, instytucjom i organizacjom biznesowym zupełnie nowego zestawu propozycji. W tradycyjnych usługach telekomunikacyjnych nie tkwią już rezerwy wzrostu. Natomiast można je z powodzeniem i w wielu kierunkach rozwijać po uruchomieniu sieci 5G. W kontekście sieci nowej generacji wymienia się dziś rozwój inteligentnych miast, fabryk i transportu, telemedycynę oraz przesyłanie po łączach telekomunikacyjnych wysokiej jakości filmów. To zaledwie początek możliwych zastosowań. Orange i inni teleoparatorzy są przekonani, że wraz z 5G powstaną kolejne, których dziś nie sposób przewidzieć.

— 5G to szybsza sieć mobilna, minimalne opóźnienia, możliwość wydzielenia warstw sieci w odpowiedzi na konkretne potrzeby klientów biznesowych. Dlatego już teraz podejmujemy szeroko zakrojone przygotowania do wdrożenia tej technologii — powiedział Jean-Franćois Fallacher.

Planowane przez Orange działania obejmują w pierwszej kolejności budowę ekosystemu biznesowego, na który składają się partnerstwa z dostawcami sprzętu telekomunikacyjnego i wyspecjalizowanego oprogramowania. Nokia, która przeprowadziła demonstracje, choć kojarzona jest głównie z telefonami i smart­fonami, to przede wszystkim dostarcza peł­ną gamę technologii dla infrastruktury sieci mobilnych czy stacjonarnych i współpracuje z największymi teleoperatorami w Europie. Kolejnym partnerem demonstracji był też też Mimesys, firma specjalizująca się w dostarczaniu roz­wiązań holograficznych i platform VR/AR — wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości.

— Nokia zatrudnia w Polsce ponad 5,8 tys. pracowników, w tym 4,5 tys. w segmencie badań i rozwoju. Dzięki temu w dużym stopniu, we współpracy z Orange i innymi partnerami, wnosi wkład w budowę ekosystemu 5G w Polsce — powiedział Thierry Balouka.

— Wierzymy, że jest to kluczowy czynnik dla rozwoju konkurencyjności gospodarczej Polski — dodał.

Na razie w laboratorium

Przygotowane przez Nokię demo, które zaprezentowano w siedzibie Orange Polska, dowiodło, jak ważny jest dostęp do odpowiednich zasobów pasma — bez tego wdrożenie sieci 5G nie będzie możliwe. Pokaz zakładał transfer danych z prędkością 6,2 Gb/s, z wykorzystaniem — stworzonego specjalnie na jego potrzeby — bloku pasma o szerokości 400 MHz oraz techniki 8x8 MIMO (8 anten nadawczych i odbiorczych w urządzeniu).

Tak zorganizowane środowisko telekomunikacyjne umożliwiło przesyłanie produkowanego na żywo obrazu i dźwięku w technologii rozszerzonej rzeczywistości do urządzeń końcowych. W jednym skrzydle siedziby Orange Krzysztof Ścierański grał na gitarze, a w drugim skrzydle uczestnicy pokazu nie tylko oglądali jego występ w rzeczywistości wirtualnej, ale i mieli z nim kontakt.

— Już od dłuższego czasu współpracujemy z Orange Polska w tworzeniu innowacji w usługach stacjonarnych i komórkowych oraz w infrastrukturze. Z przyjemnością Nokia prezentuje przykłady praktycznego zastosowania nowych usług i możliwości telekomunikacyjnych. Chcemy, by w niedalekiej przyszłości dzięki technologii 5G, były one szeroko dostępne dla polskich konsumentów i firm — przyznał Thierry Balouka.

Zaprezentowane podczas pokazu warunki transmisyjne można dziś w Polsce stworzyć wyłącznie w laboratorium i na krótkich odcinkach, gdyż najszerszym pasmem dostępnym obecnie dla operatorów w częstotliwości 3,5 i 3,7 GHz jest 28 MHz.

Podczas wspomnianego pokazu Nokia przedstawiła po raz pierwszy rozwiązania AR/VR opracowane wspólnie z Mimesys. W ten sposób udowodnił, że dziś mogą już one być stosowane w czasie szkoleń i telekonferencji, prowadzonych przez sieć mobilną. Jednak w niedalekiej przyszłości ich użycie będzie o wiele szersze dzięki lżejszym i łatwiejszym w obsłudze urządzeniom do projekcji i odbioru wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Polak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu