Organiczny, zrównoważony rozwój i sukcesja B plus B

Partnerem publikacji jest B plus B
opublikowano: 27-01-2023, 15:15
aktualizacja: 27-01-2023, 15:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kompleksowo dla budownictwa – motto spółki B plus B podkreśla, że sukces w realizacji projektu budowlanego czy w zapewnieniu sprawnej dystrybucji zależy w istotnym zakresie od zapewnienia mu niezbędnego czasu, jakościowych materiałów i profesjonalnej obsługi.

Firma B plus B działa na rynku od ponad 30 lat, dostarcza swoim kontrahentom wysokiej jakości materiały budowlane, a także kompletne rozwiązania systemowe. Jako jeden z największych dystrybutorów w branży budowlanej jest zdolna do współpracy na placach budów w całej Polsce dzięki swoim siedmiu lokalnym oddziałom.

Bartłomiej Budkowski
członek zarządu spółki B plus B

Rozwój to m.in. pochodna inwestycji w zespół i wzrost liczby pracowników od zaledwie kilku na początku firmy do 130 na początku 2023 r.

– Myślenie strategiczne i kierunki inwestycyjne w naszej firmie to nie tylko dbałość o rozwój sprzedaży i rentowności, lecz również budowanie długoletnich relacji w zespole, bardzo partnerska współpraca z kontrahentami i odpowiedzialność za otaczające nas środowisko – deklaruje Bartłomiej Budkowski, członek zarządu spółki B plus B.

Zgrany zespół

Kontrahentami firmy są inwestorzy i wykonawcy budowlani, a także podmioty handlowe. Do nich spółka adresuje sprzedaż hurtową oraz ofertę kompleksowej obsługi, w tym profesjonalne doradztwo w wyborze produktów potrzebnych w realizacji projektu budowlanego. Jest dystrybutorem produktów takich marek jak: Ceresit, Megaron, Arsanit, Baumit, Izolex, Atlas, Mapei i innych. Organizacja i logistyka, doskonalone w ciągu lat, dają obecnie firmie zdolność do realizowania zamówień już w ciągu 24 godzin od momentu ich złożenia.

– Najważniejszym czynnikiem w naszym biznesie jest świetnie zgrany zespół. Mamy współpracowników, którzy są z nami od samego początku. Zawsze stawiamy na długoletnią współpracę, zarówno wewnątrz firmy, jak i z naszymi partnerami handlowymi czy dostawcami zewnętrznymi. Dotychczasowe sukcesy zawdzięczamy przede wszystkim partnerstwu, trzymaniu się zasad etycznych i… szczęściu – wyznaje Andrzej Bieńkowski, członek zarządu.

Dlaczego również szczęściu firma zawdzięcza swoje sukcesy?

– Bo od założenia firmy już kilkakrotnie się zdarzyło, że w podjęciu kluczowej decyzji pomógł rzut monetą – wyjaśnia Bartłomiej Budkowski, nawiązując w ten sposób do historii rozwoju firmy i zrealizowanej sukcesji funkcji kierowania nią. Wspomniana sukcesja przebiegała stopniowo, a początek miała w roku 2005. Właśnie wtedy spółka zatrudniła Andrzeja Bieńkowskiego i Bartłomieja Budkowskiego, którzy obecnie tworzą zarząd.

Andrzej Bieńkowski
członek zarządu B plus B

W ciągu niecałych trzech lat podwoiliśmy sprzedaż w kanale internetowym.

– Na początku prowadziliśmy proste prace związane z badaniem rynku. Potem byliśmy przedstawicielami handlowymi. Później obejmowaliśmy po kolei coraz wyższe stanowiska, aż w końcu przejęliśmy zarządzanie operacyjne spółką, podczas gdy jej właściciele pełnili funkcje doradcze. Ostatecznie w roku 2018 objęliśmy pełne zarządzanie firmą, a właściciele korzystają odtąd z czasu wolnego, m.in. realizując swoje pasje podróżnicze – opowiada Andrzej Bieńkowski.

Drogi wzrostu

Ponad 30 lat historii firmy B plus B to okres jej systematycznego rozwoju w wielu wymiarach. Proces ten znajduje odzwierciedlenie w stopniowym wzroście przychodów ze sprzedaży netto – w 2005 r. wyniosły one 29,2 mln zł, ale w 2015 już 70,7 mln zł, by w 2022 r. urosnąć do 171 mln zł.

– Rozwój jest efektem podpisywania umów z klientami strategicznymi, np. umowy wartości kilku milionów złotych z dużą siecią marketów w południowej Polsce czy z ważnymi dla nas dostawcami. W ciągu ostatnich lat rozwijamy współpracę z najważniejszymi dla nas dostawcami w tempie 5–30 proc. rocznie. Rozwój to również pochodna inwestycji w zespół i stopniowy wzrost liczby pracowników – od zaledwie kilku na początku firmy do 130 na początku 2023 r. Ogromne znaczenie ma wspieranie naszego biznesu przez systemy informatyczne, a także ciągłe ich unowocześnianie – tłumaczy Bartłomiej Budkowski.

Firma dwukrotnie pozyskała dotacje unijne i zawdzięcza im m.in. nowoczesny system ERP, który umożliwia łączenie wielu działań firmy w jeden proces biznesowy. Spółka B plus B jest w dużym zakresie zdigitalizowana, np. obieg dokumentów firmowych, począwszy od kadrowych, przez handlowe, po księgowe, odbywa się elektronicznie.

– Znaczące zmiany mechanizmów marketingowych sklepu internetowego firmy sprawiły, że w ciągu niecałych trzech lat podwoiliśmy sprzedaż w tym kanale. Ważnym czynnikiem rozwoju jest zarządzanie wizerunkiem firmy. W 2019 r. unowocześniliśmy i ujednoliciliśmy naszą identyfikację wizualną, opracowaliśmy na nowo logo firmy. Obecnie przy każdej nowej inwestycji stosujemy już nowe oznakowania, które są prostsze i czytelniejsze w odbiorze. Zmiany te mają pozytywny wpływ na biznes – opowiada Bartłomiej Budkowski.

W zgodzie ze środowiskiem

W ostatnich latach spółka, podejmując decyzje inwestycyjne, kierowała się w coraz większym zakresie chęcią ograniczenia ich wpływu na środowisko. Wola uzgodnienia prowadzonej działalności z wymogami zrównoważonego biznesu doprowadziła do wymiany floty samochodów ciężarowych na bardziej wydajną, a także do elektryfikacji floty wózków widłowych. Firma wydłużyła też cykl życia samochodów osobowych i zrezygnowała z pojazdów spalinowych. Procesom tym towarzyszył znaczący wzrost wykorzystania energii odnawialnej do zasilania oddziałów firmy.

– Trzy oddziały firmy wyposażyliśmy w instalacje fotowoltaiczne. W 2022 r. wyprodukowaliśmy 85 MWh energii ze słońca. Od lat przykładamy dużą wagę do właściwego współistnienia z lokalnymi społecznościami. W miarę możliwości wspieramy inicjatywy lokalne w gminach, w których jesteśmy obecni, chętnie angażujemy się w działania dobroczynne — tłumaczy Andrzej Bieńkowski.

Etyczne podejście do prowadzenia biznesu przez spółkę B plus B wielokrotnie zostało docenione w prestiżowych rankingach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane