Orix nadal deklaruje, że zbuduje grupę

Radosław Omachel
24-02-2003, 00:00

Na rynku pojawiły się informacje, że spółka leasingowa Orix Polska zamierza zakończyć działalność w Polsce. Jej zarząd zaprzecza i deklaruje nie tylko wprowadzenie nowych usług, ale także zbudowanie grupy spółek finansowych. Poczekamy, zobaczymy.

Orix Polska powstał w 1997 r. po przejęciu przez japońską grupę Orix Corp. Polskiego Funduszu Leasingowego. W dobie koniunktury gospodarczej spółka miała bardzo szerokie plany. Georges Bitner, jej prezes, zapowiadał wówczas rychłe poszerzenie działalności leasingowej m.in. o biuro maklerskie, bankowość inwestycyjną i zarządzanie nieruchomościami. Przez pięć lat nie udało się zrealizować nawet części tych planów, choć — trzeba przyznać — sama spółka leasingowa rozwijała się w zadowalającym tempie.

Ostatnio wśród leasingobiorców Orixa rozeszła się nawet pogłoska, że firma ma problemy finansowe i zamierza wycofać się z polskiego rynku. Zdecydowanie zaprzecza temu Georges Bitner.

— Nie wiem, skąd te pogłoski. Nie zamierzamy zamykać spółki, wręcz przeciwnie — wprowadzamy nowe usługi — mówi Georges Bitner.

Przyznaje jednak, że ze względu na pogarszającą się kondycję finansową spółek sektora małych i średnich firm, który Orix obsługuje, odsetek umów z niewypłacalnymi klientami wzrósł do 10 proc. Spółka podniosła kryteria oceny standingu finansowego potencjalnych kontrahentów, co — oprócz zmniejszenia wskaźnika szkodowości do około 8 proc. — zaowocowało niższą niż u konkurencji dynamiką obrotów.

— W razie problemów małe firmy szybciej tracą płynność finansową niż duże przedsiębiorstwa — komentuje Krzysztof Bielecki, szef Komitetu Wykonawczego Konferencji Przedsiębiorstw Leasingowych i prezes ING Lease.

Być może niedługo leasingodawcy dostaną nowy oręż. Szkodowość w spółkach leasingowych ma szansę zmniejszyć bank informacji o niesolidnych kontrahentach.

— Do programu przystąpiło do tej pory siedem firm reprezentujących około 70 proc. rynku leasingowego — informuje Krzysztof Bielecki.

Ale być może właśnie z powodu osłabienia sektora małych i średnich firm Orix Polska jeszcze w tym roku wejdzie w segment klientów korporacyjnych. Oprócz leasingu zaproponuje obsługę flot samochodowych. Prezes zapewnia, że nie zapomni o podstawowej grupie kontrahentów. Z analiz spółki wynika, że najbardziej obiecującymi klientami mogą być... gabinety lekarskie i piekarnie. Do pozyskania tego segmentu Orix chce wykorzystać marketing bezpośredni.

— W dalszej perspektywie deklaruję uruchomienie spółki ubezpieczeniowej i firm kredytowych — obiecuje Georges Bitner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Orix nadal deklaruje, że zbuduje grupę