Orkla Media: do końca marca powstanie koncepcja ws. przyszłości grupy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2006, 23:07

Do końca marca zostanie opracowana ostateczna koncepcja dotycząca przyszłości grupy Orkla Media, współwłaściciela m.in. spółki wydającej dziennik "Rzeczpospolita" - ustalili w piątek przedstawiciele rady zarządzającej norweskiego koncernu Orkla ASA. W Oslo odbyło się posiedzenie rady.

Do końca marca zostanie opracowana ostateczna koncepcja dotycząca przyszłości grupy Orkla Media, współwłaściciela m.in. spółki wydającej dziennik "Rzeczpospolita" - ustalili w piątek przedstawiciele rady zarządzającej norweskiego koncernu Orkla ASA. W Oslo odbyło się posiedzenie rady. 

    Jak wynika z przekazanego w piątek wieczorem PAP komunikatu  Orkla ASA, przy opracowywaniu koncepcji rozważane będą dwa rozwiązania: znalezienie inwestora strategicznego dla grupy Orkla Madia i stworzeniu wraz z nim joint venture albo wycofanie się koncernu ze sfery mediów. W tym drugim wypadku może nastąpić sprzedaż grupy jako całości lub sprzedaż poszczególnych jej części.

    Podczas piątkowej narady postanowiono też wybrać Deutsche Bank jako doradcę finansowego przy realizacji tych operacji.

    Grupa Orkla Media wydaje w ośmiu krajach dzienniki, magazyny ilustrowane lub posiada lokalne stacje radiowe oraz TV i portale internetowe. W Polsce Orkla Media ma udziały lub jest 100-proc. właścicielem 11 tytułów prasowych. Poprzez spółkę Presspublica Holding Norway (której Orkla Media jest właścicielem) od lipca 1996 r. posiada 51 proc. udziałów w Presspublice, spółce wydającej dziennik "Rzeczpospolita". Pozostałe 49 proc. należy do Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita".

    Poza prasowymi tytułami w Polsce Orkla posiada 23 dzienniki norweskie, 11 duńskich i 3 szwedzkie, ma też 10 kolorowych magazynów w tych krajach, a ponadto gazety na Łotwie i na Ukrainie. Natomiast w Norwegii, Niemczech, Danii i Finlandii ma stacje radiowe i TV. Orkla Media jest piątą co do wielkości skandynawską grupą medialną.

    W 2004 r. (dane za 2005 rok będą opublikowane w marcu) grupa zatrudniała 6746 osób, w tym 2096 w Polsce. Osiągnięte w tym czasie obroty przekroczyły 2 mld euro.

    Jak powiedział w piątek PAP przedstawiciel zarządu Orkla Media w Oslo, Truis Velgaard, o konieczności podjęcia strategicznej decyzji w sprawie przyszłości grupy medialnej należącej do koncernu, zdecydowano już w listopadzie ub.r. Było to spowodowane głęboką restrukturyzacją koncernu.

    Sektor mediów stanowi zaledwie 17 proc w całości koncernu. Głównymi obszarami działania Orkla są: produkcja i przemysł metalowy (grupa posiada 40 zakładów w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji), specjalistyczna produkcja profili aluminiowych (w tych działach zatrudnia 8.200 pracowników w USA, Azji i Europie), produkcja chemiczna (20 zakładów w 13 państwach), sektor finansowo-inwestycyjny oraz produkcja żywności itp. Siedzibą koncernu jest Oslo.

    W czwartek "Rzeczpospolita" podała, że według szefa LPR Romana Giertycha, należy "dogadać się z udziałowcem norweskim, aby sprzedał akcje Skarbowi Państwa". Pytany przez "Rz" wiceminister skarbu Paweł Szałamacha nie chciał komentować wypowiedzi lidera LPR. Zapewnił jednak - jak napisała "Rz" - "Nie mamy zamiaru kupować udziałów w mediach, ani tworzyć mediów za państwowe pieniądze".

    Piątkowa "Gazeta Wyborcza" podała zaś, że w środę premier Kazimierz Marcinkiewicz spotkał się z przedstawicielami koncernu Orkla. Według cytowanego przez "GW" rzecznika rządu Konrada Ciesiołkiewicza o spotkanie poprosili Norwedzy. "Według Adama Pawłowicza, doradcy Orkli, koncern po raz kolejny potwierdził, że jest zainteresowany odkupieniem od Skarbu Państwa udziałów w Presspublice" - napisała gazeta.

    Michał Haykowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane