Orlen chce być liderem zielonej transformacji

Materiał Partnera rankingu Gazele Biznesu
opublikowano: 17-03-2023, 13:09
aktualizacja: 17-03-2023, 13:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Od kilku lat Orlen coraz bardziej zdecydowanie działa w kierunku osiągnięcia neutralności emisyjnej, dzięki czemu zaczyna się wyróżniać wśród podmiotów europejskiej branży paliwowej. Ostatnio ogłosił nowe, bardziej zielone niż dotąd, cele związane z redukcją emisji CO2. Do 2030 r. planuje zmniejszenie jej o 25 proc. w segmencie wydobycia, rafinerii i petrochemii, a w segmencie energetyki – aż o 40 proc. i zredukowanie emisji pochodzących ze sprzedanych produktów energetycznych o 15 proc. Dodatkowo zapowiada zakończenie produkcji energii z węgla do 2035 r. Wszystkie te cele wpisują się w proces stopniowego zbliżania się do neutralności emisyjnej, której osiągnięcie koncern planuje w 2050 r.

W skład inwestycji ORLENU w OZE wejdą farmy wiatrowe na morzu i lądzie, projekty fotowoltaiczne, a także magazyny energii i elektrownie wodne.

Źródła odnawialne

Na realizację ambicji klimatycznych Orlen planuje przeznaczenie ponad 120 mld zł. Znacząca część tej kwoty zasili inwestycje w budowę nowych OZE. Do 2030 r. koncern planuje pozyskiwanie z tych źródeł nawet 9 GW mocy, co oznacza aż czterokrotne zwiększenie ambicji w tym zakresie w porównaniu do planów z początku dekady. Projekty OZE będą realizowane na lądzie i na morzu, nie tylko w Polsce, lecz również za granicą. W skład inwestycji w OZE wejdą projekty nie tylko offshore (głównie Morze Bałtyckie oraz Północne), ale i na lądzie (onshore), projekty fotowoltaiczne, tworzenie magazynów energii i elektrowni wodnych.

Atom

Pomocą w zbliżaniu się do neutralności klimatycznej będzie też rozwój energetyki atomowej. Już do 2030 r. Orlen zamierza zbudować jeden mały, modułowy reaktor SMR o mocy 300 MW, by następnie tworzyć kolejne jednostki tego typu. Na drugą połowę kwietnia 2023 r. koncern planuje ogłoszenie pierwszych lokalizacji i stopnia zaawansowania projektu. Już dziś wiadomo, że można się spodziewać lokalizacji nieoczywistych, np. na terenie starych elektrowni węglowych, których atutem jest łączność z systemem przesyłu energii.

Małe modułowe reaktory SMR umożliwiają pozyskanie energii przy minimalnym negatywnym wpływie na środowisko. Ograniczają niemal do zera groźbę skażenia radioaktywnego czy produkowanie odpadów groźnych dla gleby, wody i powietrza. Wszystkie pozostałości z produkcji energii w SMR są składowane bezpiecznie na terenie reaktora. Bezpieczeństwo tej technologii jest oparte na pasywnych mechanizmach, gwarantowanych przez same prawa przyrody, np. grawitacji.

Gaz

Orlen zamierza też stać się liderem produkcji biogazu i biopaliw w Europie Środkowej. Do 2030 r. chce zarządzać zestawem biogazowni zdolnych do produkcji łącznie 1 mld m³ biogazu i ponad 3 mln ton biokomponentów rocznie. Koncern znacząco poszerzył też swoje zamiary dotyczące elektromobilności. Opracowuje w tym zakresie międzynarodową strategię, skupioną na rynkach polskim, czeskim i niemieckim. Chce stworzyć sieć ponad 10 tys. punktów ładowania aut elektrycznych.

Do tego Orlen dokłada aspiracje objęcia pozycji regionalnego lidera produkcji, transportu, dystrybucji i wykorzystania zielonego wodoru w przemyśle i transporcie. Docelowo chce produkować ponad 130 tys. ton tego gazu rocznie. Koncern będzie też rozwijał infrastrukturę do wychwytywania CO2, by rocznie wyłapywać około 3 mln ton tego związku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane