Orlen i RG mogą razem iść na GPW

Paweł Janas
opublikowano: 11-10-2002, 00:00

Zmieniony ponad dwa tygodnie temu rządowy program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego, poza najbardziej spektakularnym dopuszczeniem PKN Orlen do prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej, przynosi sporo innych, kluczowych dla branży rozwiązań.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza wprowadzenia na giełdę akcji spółki, która mogłaby powstać po połączeniu PKN i Rafinerii Gdańskiej. Jednak jak już wcześniej sygnalizował „PB” rządowa strategia dopuszcza inne warianty postępowania z RG. Chodzi o udostępnienie akcji tej firmy inwestorom branżowym lub finansowym z dopuszczeniem oferty publicznej. Jeszcze inny scenariusz przewiduje wniesienie akcji lub majątku rafinerii Czechowice, Glimar, Jasło oraz firmy wydobywczej Petrobaltic do Rafinerii Gdańskiej.

Wymowę tego ostatniego wariantu osłabia jednak zapis dopuszczający możliwość wzięcia udziału przez PKN Orlen w prywatyzacji zarówno rafinerii południowych jak i Petrobalticu, chyba żeby ta ostatnia spółka trafiła na giełdę

Rządowa strategia podtrzymała też możliwość tworzenia przez PKN transgranicznego koncernu paliwowego poprzez zbycie akcji należących do Nafty Polskiej lub tworzenie spółek z firmami zagranicznymi co ma skutkować utworzeniem koncernu. W takiej firmie Orlen ma mieć jednak głos decydujący lub co najmniej równorzędny z innymi partnerami. W kolejnych etapach prywatyzacji możliwa jest sprzedaż akcji PKN inwestorom z branży paliwowej lub na polskiej i zagranicznej giełdzie.

Przed tygodniem Nafta Polska rozesłała do kilkudziesięciu potencjalnych inwestorów branżowych zaproszenia do rokowań w sprawie kupna do 65 proc. udziałów w spółce Naftobazy. Przyszły inwestor będzie musiał spełnić rządowe wymagania określające wartość potrzebnych inwestycji w spółce na 200 mln USD (ponad 800 mln zł). Rządowy program nie wyklucza w dalszej kolejności udostępnienia mniejszościowych pakietów akcji Naftobaz PKN i Rafinerii Gdańskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen i RG mogą razem iść na GPW