Orlen jako jedyny idzie po Unipetrol

Paweł Zielewski, Reuters
26-04-2004, 00:00

PKN Orlen złożył ofertę kupna 63 procent akcji czeskiego koncernu naftowego Unipetrol, poinformował Orlen w komunikacie. Jest to jedyna oferta, jaka wpłynęła do czeskiej agencji prywatyzacyjnej, ponieważ dwaj pozostali chętni, czyli Shell i MOL, wycofali się z walki o czeską spółkę.

— Oferta PKN opiewa na 13,05 mld koron (480 mln USD). PKN zaakceptował warunki rządu — powiedział Pavel Kuta wiceprzewodniczący czeskiej agencji prywatyzacyjnej.

Orlen poinformował, że złożona oferta zakłada również nabycie wierzytelności Ceska Konsolidacni Agentura (CKA) wobec podmiotów znajdujących się bezpośrednio lub pośrednio w posiadaniu Unipetrolu oraz 9,76 procent akcji Spolana będących w posiadaniu CKA.

— Oferta stanowi część strategii PKN, która przewiduje zajęcie przez spółkę czołowego miejsca w procesie konsolidacji sektora przetwórstwa paliw w Europie Środkowej — głosi komunikat PKN.

Orlen jest przede wszystkim zainteresowany siecią stacji benzynowych swego czeskiego konkurenta. W razie zwycięstwa w przetargu, będzie współpracował z amerykańskim koncernem paliwowym ConocoPhillips i czeską firmą zajmującą się produkcją nawozów — Agrofertem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski, Reuters

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen jako jedyny idzie po Unipetrol