Czytasz dzięki

Orlen na rumuńskim rozeznaniu

Energetyczne zyski przyniosła Orlenowi w minionym kwartale Energa. By dołożył się jeszcze Lotos, potrzebna wymiana aktywów. Stąd wizyta prezesa w Rumunii?

— To był makroekonomicznie trudny kwartał — podkreśla w raporcie PKN Orlen, paliwowy koncern kontrolowany przez państwo. Mimo to jego najważniejsze wskaźniki finansowe, czyli EBITDA LIFO (zysk operacyjny plus amortyzacja, z uwzględnieniem wyceny zapasów) i zysk netto wypadły powyżej średniej oczekiwań rynkowych i wyniosły w trzecim kwartale odpowiednio 2 mld zł i 0,7 mld zł.

DO RUMUNII, ALE PO CO?:
DO RUMUNII, ALE PO CO?:
Wizyta Daniela Obajtka, prezesa Orlenu, w Rumunii, podekscytowała branżę, czekającą na wieści o zagranicznej wymianie aktywów przez Orlen. W Rumunii działa m.in. węgierska grupa MOL.
Marek Wiśniewski

Energetyczna siła

Motorem wyników Orlenu był najnowszy segment działalności koncernu, czyli energetyka. Paliwowy koncern, który jako pierwsza polska firma ogłosił niedawno plan osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r., do swoich elektrociepłowni gazowych dołożył ostatnio spółkę Energa, którą przejął od skarbu państwa.

Segment energetyczny wypracował dla Orlenu EBITDA LIFO na poziomie 1 mld zł, co oznacza wzrost o 98 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Z kolei samo ujęcie Energi w raporcie Orlenu zwiększyło wyniki segmentu energetyki w trzecim kwartale o 486 mln zł.

Integracja Energi z Orlenem trwa. W czwartek walne zgromadzenie akcjonariuszy energetycznej firmy, w której dominującym akcjonariuszem jest już Orlen, przegłosowało opuszczenie przez nią giełdy. Jednocześnie trwa wezwanie na wszystkie pozostałe akcje, które potrwa do 20 listopada i w którym Orlen płaci po 8,35 zł za walor. Na forach internetowych można jednak znaleźć komentarze niezadowolonych akcjonariuszy mniejszościowych Energi. Są niezadowoleni z ceny. Kiedy Energa debiutowała na GPW w grudniu 2013 r., akcje sprzedawał wówczas skarb państwa, a cena akcji w ofercie publicznej wynosiła 17 zł.

O Rumunii bez konkretów

Integracji Energi towarzyszą prace nad przyłączeniem do grupy Orlenu siostrzanych Lotosu i PGNiG. Na przejęcie tego pierwszego, przy surowych warunkach, Komisja Europejska się już zgodziła. Orlen będzie musiał pozbyć się części aktywów, choć zapowiada, że zamierza je wymienić na aktywa zagraniczne któregoś z europejskich graczy. W tym kontekście rynek z ekscytacją podszedł do wczorajszych doniesień o wizycie Daniela Obajtka, prezesa Orlenu, w Rumunii.

Daniel Obajtek spotkał się z Ludovicem Orbanem, premierem Rumunii, oraz Virgilem-Danielem Popescu, ministrem gospodarki, energii i otoczenia biznesowego. W komunikacie polski koncern podał, że rozmowy dotyczyły m.in. strategii osiągnięcia przez Orlen neutralności emisyjnej do 2050 r. oraz wyzwań związanych z transformacją energetyczną. Podkreślono też, że Orlen już od siedmiu lat sprzedaje w Rumunii asfalty i produkty petrochemiczne. Na konferencji prasowej przedstawiciele zarządu byli dopytywani o sferę zainteresowań Orlenu w Rumunii, ale konkretne odpowiedzi nie padły.

Gazowe badanie

W przypadku przejęcia PGNiG Orlen pisze na razie wniosek o zgodę Komisji Europejskiej i bada firmę.

— Wniosek powinien zostać złożony do końca roku — mówił w czwartek Janusz Szewczak, wiceprezes Orlenu.

Na czele PGNiG, w roli pełniącego obowiązki prezesa, stoi dziś wiceprezes Jarosław Wróbel. Zastąpił Jerzego Kwiecińskiego, który złożył w zeszłym tygodniu rezygnację, interpretowaną jako przegraną w rywalizacji z Danielem Obajtkiem. Wróbel pracował przez dwa lata w Orlenie, a w PGNiG odpowiada za współpracę przy składaniu wniosku.

Z kim po wiatr?

Również do końca roku Orlen chce wybrać partnera strategicznego do budowy farm wiatrowych na morzu. W „Pulsie Biznesu” pisaliśmy ostatnio, że według naszych źródeł najwyższe notowania jako potencjalny partner ma kanadyjska firma Northland Power. Rozmowy z partnerem się przedłużają, a pierwotnie miały się zamknąć do końca 2019 r. Nieoficjalnie słychać, że Orlen był bliski mariażu ze szwedzkim Vattenfallem, ale strony zaprzestały rozmów. Vattenfall sprzymierzył się z Synthosem Michała Sołowowa, a Orlen nadal rozmawia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane