Orlen: opłata emisyjna nie odbije się na klientach

opublikowano: 14-05-2018, 16:37
aktualizacja: 14-05-2018, 16:43

Opłata emisyjna nie odbije się na kierowcach. PKN Orlen podtrzymuje deklarację, że firma nie przerzuci wyższych kosztów na swoich klientów.

- Nie przeniesiemy tej opłaty emisyjnej na klienta - mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen i dodaje - Zawsze są jakieś koszty ściągania tej opłaty i tutaj postanowiono nałożyć to na litr sprzedanego paliwa. 8 groszy to jest ta opłata, a ponieważ trzeba zapłacić VAT jeszcze, to z tego się robi 10 groszy na litrze. To jest wielkość tej opłaty i każdy kto sprzedaje paliwo będzie musiał tyle zapłacić, ale wcale nie jest powiedziane - i my zdecydowaliśmy, że tak nie będzie, że to musi być pokryte ze sprzedaży paliw. Paliwa są tylko nośnikiem tej opłaty.

- Opłata emisyjna nie jest podatkiem, bo opłata tym się różni od podatku, że ma drugą stronę, to znaczy, że to są środki, które są przeznaczane na pewien cel. Zacznijmy może od celu. Cele tej opłaty emisyjnej są dwa. Jeden, to jest rozwój elektromobilności, który będzie ograniczał emisję zwłaszcza w miastach, no bo tam najszybciej to się będzie działo. A drugi to jest bezpośredni cel taki jak przestawianie ogrzewania tego właśnie w małych domach, indywidualnego z węglowego, w zasadzie ze spalania wszystkiego, na ogrzewanie bardziej czyste - mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Mimo, iż Orlen nie zamierza przerzucić kosztów opłaty emisyjnej na klienta, to ceny benzyny na stacjach rosną, a do cen paliwa z piątką z przodu powinniśmy się już przyzwyczaić. Wszystkiemu winne - droga ropa i mocny dolar, a tankowanie jest już najdroższe od 3 lat. Teraz dochodzą też ewentualne sankcje USA na Iran, które mogą znacząco ograniczyć eksport ropy z tamtego regionu. A więcej na ten temat w materiale wideo.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu