Orlen podzieli paliwowe zyski

  • Michał Błasiński
opublikowano: 02-04-2013, 00:00

Po kilku latach przerwy i zmniejszeniu zadłużenia paliwowa spółka wraca do wypłaty dywidendy.

Pod koniec zeszłego roku władze blue chipa zapowiadały, że z zysku za 2012 r. do kieszeni akcjonariuszy może wpłynąć nawet 2 zł na papier. Ostatecznie skończyło się na propozycji 1,5 zł (stopa dywidendy sięgnie więc około 2,9 proc.). Pod znakiem zapytania pozostaje zachowanie skarbu państwa, który w przypadku innych spółek często sięgał po istotnie wyższe dywidendy niż propozycjazarządu.

Choć wysokość premii nie rzuca na kolana, warto jednak pamiętać, że Orlen po raz ostatni podzielił się zyskiem w 2008 r. Kilka miesięcy temu kierownictwo koncernu wysłało rynkowi jasny komunikat: znów chcemy stać się spółką dywidendową.

Pod koniec zeszłego roku koncern zaprezentował bowiem strategię na lata 2013- 2017. Zgodnie z nią poziom wypłacanej dywidendy będzie uzależniony od średniego kursu akcji Orlenu za poprzedni rok, z uwzględnieniem realizacji strategicznych celów i zachowaniu bezpiecznych wskaźników finansowych.

— Dzięki skutecznej realizacji celów strategicznych w latach 2008-12 Orlen może znów myśleć o rozwoju i poważnych inwestycjach, a także — po raz pierwszy od 2008 r. — o wypłacie dywidendy. Odbudowa kondycji finansowej firmy stworzyła solidne fundamenty do dalszego rozwoju grupy w kolejnych latach — mówił wówczas Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych Orlenu. Poziom dywidendy uzależniony od kapitalizacji spółki powinien mobilizować inwestorów do utrzymywania kursu na jak najwyższym i stabilnym poziomie. W końcu: im wyższa kapitalizacja, tym wyższa będzie dywidenda.

Orlen wraca do dzielenia się zyskiem ponieważ skutecznie podreperował finanse. Bilans spółki jest dużo zdrowszy niż kilka lat temu. Na koniec 2008 r. dług netto Orlenu wyniósł 12,5 mld zł, ale od tego czasu systematycznie spadał. Dla porównania miniony rok zamknął się długiem netto na poziomie 6,8 mld zł.

Aktualny poziom dźwigni finansowej to 26 proc., a wskaźnik długu netto/EBITDA wynosi 1,58. Notowania Orlenu zachowują się lepiej od WIG20. W I kwartale tego roku kurs zyskał 4 proc., podczas gdy indeks zanurkował o ponad 8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen podzieli paliwowe zyski