Orlen traci paliwo do zwyżek

opublikowano: 23-07-2017, 22:00

Wyniki koncernu paliwowego są rekordowe, a kurs jest blisko historycznych maksimów. Analitycy zaczynają być sceptyczni.

Rosną przychody i zyski, wraz z nimi rośnie kurs akcji, a w dodatku dobre wieści płyną z kłopotliwych zazwyczaj spółek zagranicznych. Dobra passa PKN Orlen w drugim kwartale 2017 r. została podtrzymana.

— To już kolejny kwartał, w którym wypełnianie celów przyjętych w strategii rozwoju koncernu przynosi znakomite rezultaty. Pierwsze półrocze zakończyliśmy ogromnym sukcesem:po wielu latach sporu zawarliśmy ugodę z Kolejami Litewskimi, która otwiera drogę do wzmocnienia efektywności Orlen Lietuva — mówi Wojciech Jasiński, prezes Orlenu. W drugim kwartale przychody koncernu paliwowego przekroczyły 23 mld zł i były wyższe o 1,7 proc. niż rok wcześniej. W całym pierwszym półroczu wyniosły aż 45,9 mld zł, co oznacza aż 29-procentowy wzrost. Spółka tłumaczy to wyższymi cenami ropy i wolumenami sprzedaży — zwłaszcza w Polsce, za co zasługę przypisuje się regulacjom, uderzającym w szarą strefę. Sprzedaż oleju napędowego w Polsce w drugim kwartale wolumenowo wzrosła aż o jedną czwartą, a benzyny — o 6 proc.

— Wykorzystujemy dobrą koniunkturę, co szczególnie wyraźnie widać w wynikach sprzedaży paliw i produktów petrochemicznych — mówi Mirosław Kochalski, wiceprezes Orlenu. Kluczowy w spółkach paliwowych wynik EBITDA LIFO (czyli zysk operacyjny z uwzględnieniem m.in. amortyzacji i wyceny zapasów) w drugim kwartale sięgnął po korektach 3,05 mld zł, co oznacza wzrost o prawie dwie trzecie rok do roku. To także o 17,6 proc. więcej, niż spodziewali się analitycy, odpytani przez PAP. Na czysto w drugimkwartale Orlen zarobił 1,54 mld zł, o 4,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Reakcja kursu Orlenu na wyniki była jednak negatywna. W piątek kurs spadał o ponad 3 proc., do najniższego poziomu od początku czerwca. Nadal jest jednak blisko historycznych maksimów. W tej sytuacji większość analityków giełdowych rekomenduje… sprzedaż akcji spółki. Spośród 21 rekomendacji dla Orlenu, zebranych przez Bloomberga, aż 14 jest negatywnych. Neutralnych jest 5, a tylko dwóch analityków rekomenduje kupno papierów spółki.

— Wyniki Orlenu po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych są zbliżone do rynkowego konsensu, nie ma żadnych negatywnych zaskoczeń. Nie ma też zaskoczeń pozytywnych, których część rynku być może oczekiwała, co tłumaczyłoby piątkowy spadek kursu. Orlenowi, jak i innym spółkom z branży, sprzyja bardzo mocne otoczenie makroekonomiczne, które powoduje, że poziom marż i zysków jest rekordowy. Z perspektywy inwestora giełdowego trudno oczekiwać dalszych pozytywnych zaskoczeń, bo sprzyjające otoczenie jest już uwzględnione w cenie akcji. Pytanie, jak długo ta hossa może się utrzymać — ja jestem w tej kwestii sceptyczny — ocenia Kamil Kliszcz, dyrektor departamentu analiz DM mBanku.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane