Orlen zakończył kolejny duży program inwestycyjny

opublikowano: 23-11-2017, 22:00

W ostatnich siedmiu latach PKN Orlen przeznaczył ponad 1,4 mld zł na inwestycje energetyczno-ekologiczne.

Realizacja sześciu projektów umożliwiła Orlenowi zwiększenie możliwości produkcji ciepła i energii elektrycznej w zakładowej elektrociepłowni w Płocku. Ma ona największą moc ze wszystkich zakładowych elektrociepłowni w Polsce i jest jedną z największych tego typu w Europie. Jej łączna moc elektryczna wynosi 415 MWe, a cieplna 2149 MWt. Produkowana w sposób skojarzony, czyli w kogeneracji, energia elektryczna i ciepło w postaci pary technologicznej to najbardziej efektywne procesy w energetyce.

Elektrociepłownia zaspokaja potrzeby zakładu PKN Orlen w Płocku i odbiorców zewnętrznych. Dostarcza im 100 proc. ciepła oraz około 70 proc. energii elektrycznej. Pokrywa także w 85 proc. zapotrzebowanie na wodę grzewczą w Płocku. Spółka buduje także blok gazowo-parowy w mieście. Produkcja energii elektrycznej i cieplnej z nowej jednostki o mocy elektrycznej około 600 MWe i cieplnej 520 MWt, ruszy na przełomie 2017 i 2018 r. Budżet inwestycji zaplanowano na 1,65 mld zł. Realizacja Programu Inwestycji Ekologiczno-Energetycznych w zakładzie w Płocku rozpoczęła się w 2010 r. od budowy najnowocześniejszego kotła parowego o mocy 300 MWt wykorzystywanego w energetyce przemysłowej. Kolejne pięć projektów to m.in. modernizacja pompowni paliw w celu podniesienia standardu magazynowania i przetłaczania różnych gatunków paliwa, budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin, zabudowa elektrofiltrów oraz budowa instalacji katalitycznego odazotowania na kotłach. Wdrożone technologie zapewniają gruntowne oczyszczenie i redukcję emisji związków siarki w spalinach z kotłów z niemal 99-procentową skutecznością, tlenków azotu w niemal 90 proc. i w 85 proc. z pyłów ze wszystkich kotłów elektrociepłowni. Inwestycje pozwalają również na zwiększenie potencjału spalania w kotłach zakładowej elektrociepłowni oleju opałowego pochodzącego z przerobu różnych gatunków ropy naftowej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane