Osborne: nie można nie doceniać skutków Grexitu

PAP
opublikowano: 29-06-2015, 20:47

Brytyjski minister finansów George Osborne ostrzegł w poniedziałek, że nie można nie doceniać skutków, jakie wyjście Grecji ze strefy euro miałoby dla gospodarki europejskiej. Wskazał, że licząc na najlepsze w greckim kryzysie Londyn szykuje się na najgorsze.

Kryzys grecki był "jednym z największych zewnętrznych zagrożeń gospodarczych dla brytyjskiej gospodarki i sytuacja dzisiaj świadczy o tym, że to zagrożenie utrzymuje się" - powiedział Osborne w parlamencie.

George Osborne
Bloomberg

"Myślę, że nikt nie powinien nie doceniać skutku, jaki miałoby wyjście Grecji ze strefy euro dla gospodarki europejskiej i efektu domina dla nas" - mówił minister, cytowany przez BBC News. "Rząd brytyjski i Bank Anglii są gotowe, by zapewnić stabilność finansową Wielkiej Brytanii" - zapewnił.

GREXIT - WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ >>  

Jak wyjaśnił, "stanowisko brytyjskie w trwającym kryzysie greckim jest jasne: mamy nadzieję na najlepsze, ale szykujemy się na najgorsze".

Osborne zapewnił też, że banki brytyjskie są dobrze przygotowane na "każdą ewentualność" w wydarzeniach związanych z Grecją, a rząd jest przygotowany do udzielenia pomocy Brytyjczykom mieszkającym w Grecji, "jeśli sytuacja się pogorszy".

Minister powiedział też deputowanym, że spotkał się w poniedziałek z premierem Davidem Cameronem, szefem MSZ Philipem Hammondem i prezesem Banku Anglii Markiem Carneyem. Tematem spotkania była koordynacja działań władz W. Brytanii w reakcji na kryzys grecki.

Osborne dodał także, że turyści brytyjscy jadący do Grecji powinni wziąć ze sobą większe niż zwykle sumy w euro. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane