Osiem branż pod lupą analityków

opublikowano: 14-05-2019, 22:00

Eksperci DM mBanku w comiesięcznym raporcie wskazali faworytów na najbliższe tygodnie.

Akcje Alior Banku to jedyne walory z rodzimego sektora finansowego, które polecają analitycy brokera. Branża pod koniec kwietnia znalazła się znów pod presją z powodu problemów Idea Banku, który ogłosił prawie 1,9 mld zł strat w 2018 r., a jego pozycja kapitałowa znacząco się pogorszyła. W maju ta sprawa nadal będzie na tapecie, bo bank wypatruje nowego inwestora instytucjonalnego, względnie musi znaleźć inne wyjście z trudnej sytuacji.

W branży chemicznej faworytem jest Ciech, mimo że inwestorzy nie przyjęli ciepło wyników spółki za pierwszy kwartał. Analitycy mBanku spodziewają się jednak poprawy sentymentu, bo oczekują „rozmiękczenia” stanowiska zarządu względem tegorocznych nakładów inwestycyjnych. Rekomendacja „kupuj” obowiązuje także dla Grupy Azoty, bo eksperci doceniają wyniki za pierwszy kwartał 2019 r. i zdywersyfikowanie udziałów firmy w projekcie PDH. Spodziewają się, że wpłynie to na lepsze postrzeganie akcji spółki przez inwestorów. mBank nie zmienił negatywnego nastawienia do spółek paliwowych — PKN Orlen i Grupy Lotos, bo choć wyniki za pierwszy kwartał okazały się zgodne z oczekiwaniami, to w opinii analityków w kolejnych kwartałach wyzwaniem dla obu koncernów będzie sprostanie oczekiwaniom rynku, m.in. z powodu zakłóceń w dostawach przez rurociąg „Przyjaźń”.

W odróżnieniu od większości analityków eksperci domu maklerskiego pozytywnie oceniają natomiast potencjał inwestycyjny akcji spółek energetycznych, choć przyznają, że trudno będzie odbudować zaufanie do tych walorów. Ewentualnympozytywnym impulsem może być ostateczne rozwiązanie kwestii kompensat za zamrożenie cen energii elektrycznej. W branży TMT faworytów jest aż trzech: Comarch, Asseco South Eastern Europe oraz Play, co jest konsekwencją już opublikowanych lub spodziewanych dobrych wyników za pierwszy kwartał. Inaczej jest wśród spółek górniczych i przemysłowych, dla których według DM mBanku był to najgorszy kwartał od drugiego kwartału 2017 r. pod względem skali poprawy wyników. Pozytywnie zaskoczyć powinny Tim, Ergis i Famur, negatywnie — Alumetal, Impexmetal i Pfleiderer. Słaby kwartał miała też Jastrzębska Spółka Węglowa, uważają analitycy, choć negatywną rekomendację wycofali po dużym spadku notowań spółki w ostatnich tygodniach.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Neutralne rekomendacje obowiązują natomiast dla Domu Development i Atalu, bo eksperci uznali, że stabilne wyniki w latach 2019-21 i relatywnie wysokie dywidendy zostały już zdyskontowane przez inwestorów. Do „redukuj” podniesiono rekomendację dla Eurocashu (spółka przedstawiła już słabe wyniki za I kwartał), takie samo zalecenie obowiązuje dla Dino Polska.

Artykuł jest streszczeniem raportu „Przegląd miesięczny: maj 2019”, opublikowanego 9 maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu