Osioł czy słoń – wizy zostają

opublikowano: 07-11-2012, 00:00

Czytelnik niniejszego tekstu jest mądrzejszy od autora o całą powyborczą noc.

W środę rano powinno być wiadomo, który z kandydatów uzbierał co najmniej 270 głosów w 538-osobowym kolegium elektorskim i 20 stycznia 2013 r. złoży przysięgę jako prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki. Gdyby czasy były spokojne, naturalna stałaby się reelekcja dotychczasowego lokatora Białego Domu, czyli Baracka Obamy. Takie zakończenie wyścigu wieszczyły również sygnały nadchodzące z USA przez wyborczy wtorek. Ale sztab Mitta Romneya te same wieści postrzegał dokładnie odwrotnie...

Aktem nie tyle prawnym, ile politycznym oznajmiającym Ameryce i światu, kto wygrał — jest kurtuazyjny telefon gratulacyjny od pokonanego do triumfatora. Wiadomo, komu łatwiej przyszłoby spełnić ten niepisany, ale tradycyjny obowiązek. Mitt Romney po prostu trafiłby do grupy prezydentów niedoszłych, których po latach mało kto pamięta, może poza działaczami ich partii. Barack Obama natomiast przeżyłby szok — przeszedłby do mało chlubnej kategorii nieudaczników, którzy nie zdali do drugiej klasy, pardon, kadencji.

Z naszego punktu widzenia w praktyce i tak niewiele się zmieni. Pobyty w Polsce zarówno Baracka Obamy, jak i Mitta Romneya potwierdziły, że są równie sympatyczni i wzniośli, jak mało konkretni. W zasadzie jedyna realna różnica sprowadza się do tarczy antyrakietowej, ale tak naprawdę nikt nie stwierdził, czy dla Polski bardziej korzystne byłoby mieć na naszym terytorium amerykańską zabawkę, czy też jej nie mieć. Jedno natomiast jest pewne. Czy z Białego Domu będzie nadal ryczał demokratyczny osioł, czy może zatrąbi republikański słoń — wizy Stanów Zjednoczonych Ameryki dla obywateli sojuszniczej Rzeczypospolitej Polskiej będą jeszcze długo obowiązywały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy