Czytasz dzięki

Ostateczne dowody na „oszustwo Herbalife”

Notowania spółki załamały się po tym, jak obstawiający jej bankructwo zarządzający Bill Ackman zapowiedział ujawnienie informacji potwierdzających zarzuty o bycie piramidą finansową.

Wyświetl galerię [1/2]

Wykres notowań Herbalife z zaznaczonym momentem poinformowania przez Billa Ackmana o zajęciu krótkich pozycji. Źródło: Bloomberg.

Aż o 11 proc. załamały się w poniedziałek notowania Herbalife. Oferująca suplementy diety firma sprzedaży bezpośredniej jest obiektem zainteresowania mediów odkąd w grudniu zarządzający funduszami hedgingowymi Bill Ackman ogłosił, że jest to piramida finansowa i że zajął ogromne pozycje obliczone na przecenę jej akcji. Specjalista zapowiedział w poniedziałek, że na wtorkowej prezentacji ujawni przełomowe informacje o spółce.

- Wydobędziemy na światło dzienne niewiarygodne oszustwo. To będzie najważniejsza prezentacja, jaką miałem w swojej karierze – powiedział Bill Ackman.

W zaplanowanej na godzinę 16 czasu polskiego prezentacji zarządzający ma udowodnić, że firma upadnie. Bill Ackman zainwestował w pozycje obliczone na przecenę akcji spółki około 1 mld USD. Twierdził, że przedsiębiorstwo wprowadzało w błąd dystrybutorów swoich produktów oraz podawało nieprawdziwe dane o sprzedaży. Postępowanie w sprawie spółki prowadzą też nadzorcy amerykańskiego rynku kapitałowego.

Od początku roku notowania Herbalife poszły w dół o 31 proc. 2013 r. zakończyły jednak aż 145-procentowym skokiem, co oznaczało ogromne straty dla funduszy należących do grupy Pershing Square, której szefuje zarządzający.

Wtorkowy handel rozpoczął się od 5,8-procentowego odbicia notowań Herbalife.

Wykres notowań Herbalife z zaznaczonym momentem poinformowania przez Billa Ackmana o zajęciu krótkich pozycji. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane