Ostatni dzwonek na proste zaliczki

opublikowano: 19-02-2013, 00:00

Dwa dni zostały podatnikom na wybór uproszczonych lub kwartalnych rozliczeń z fiskusem w 2013 r.

Podatnik musi powiadomić urząd skarbowy, że przechodzi na prostszy tryb płacenia zaliczek podatkowych. Taką decyzję można podjąć na początku roku podatkowego, obowiązuje ona do jego końca, a dopiero w kolejnym można się z niej wycofać.

O rezygnacji także trzeba poinformować skarbówkę. Każda zmiana systemu bieżących rozliczeń podatku dochodowego wymaga złożenia pisemnego zawiadomienia.

Dla większości przedsiębiorców termin na wspomniane powiadomienie urzędu skarbowego upływa 20 lutego. Jest on inny w przypadku firm podlegających podatkowi dochodowemu od osób prawnych (CIT), u których rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym. Ponadto zależy od tego, o jaki rodzaj prostszych rozliczeń chodzi.

Jeśli podatnik CIT decyduje się na płacenie zaliczek co kwartał, informację musi złożyć do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego. Jeśli wybiera zaliczki uproszczone, powiadomienie składa w terminie wpłaty pierwszej takiej zaliczki. Kwartalne i uproszczone zaliczki są przewidziane zarównodla podatników CIT, jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT, w tym rozliczających się według stawki liniowej).

Do rozliczeń co kwartał mają prawo przede wszystkim mali podatnicy (o rocznych obrotach nieprzekraczających 1,2 mln EUR). Natomiast uproszczone zaliczki może wybrać każdy podatnik, z wyjątkiem tych, którzy podejmują działalność gospodarczą, oraz ci, którzy rozpoczęli ją w poprzednim roku podatkowym. Do ustalenia uproszczonych zaliczek potrzebne są wcześniejsze dochody, sprzed dwóch lat, a wynoszą 1/12 podatku. W 2013 r. podstawą jest zeznanie za 2011 r.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu