Ostatnia obniżka w cyklu

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 03-07-2013, 09:02

Amerykańska waluta znów zyskała na wartości. Od rana dolar nieznacznie umacnia się wobec wszystkich walut z grona G-10.

Po przebiciu minimów z ubiegłego tygodnia kurs EUR/USD znalazł się na najniższym poziomie od miesiąca (1,2960). Wraz ze spadkami eurodolara  nieznacznie osłabia się złoty. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,3470, a USD/PLN do 3,35.

Dziś największą uwagę powinna przykuć seria danych ze Stanów Zjednoczonych, która w dużej mierze określi oczekiwania przed piątkowym raportem z rynku pracy. Ponadto po godzinie 9 zaczną pojawiać się finalne odczyty indeksów PMI dla usług w strefie euro (w tym pierwsze odczyty dla Włoch i Hiszpanii). Dla rodzimych inwestorów oczywiście kluczowe znacznie będzie miała decyzja RPP ws. stóp procentowych (12:00 – 14:00) oraz słowa prezesa NBP podczas późniejszej konferencji prasowej (początek godz. 16:00). Dziś również z powodu jutrzejszego Święta Dziękczynienia sesja giełdowa w USA będzie skrócona do godziny 19:00 czasu polskiego. Wczoraj ryzykowne aktywa traciły na rzecz bardziej bezpiecznych. Na wartości straciła m. in. zdecydowana większość walut z grona rynków wschodzących. Uważamy, że przed jutrzejszym posiedzeniem ECB oraz piątkowym raportem z rynku pracy ta tendencja może utrzymać się również dziś. Niemniej jednak nie oczekujemy wysokiej zmienności.

USA: Seria wskazówek przed NFP
Jak zwykle w tygodniu kończącym się raportem z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy baczniej przypatrują się danym z tej sfery. Dziś poznamy cały ich szereg, kolejno: raport ADP (14:15), tygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30) oraz subindeks zatrudnienia w ISM dla usług (16:00). Odczyty przewyższające rynkowe prognozy prawdopodobnie podsycą oczekiwania na równie dobry odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, co naszym zdaniem powinno przełożyć się na umocnienie amerykańskiej waluty. Poprawa sytuacji na amerykańskim rynku pracy przybliża bowiem termin ograniczenia luzowania ilościowego ze strony Fed.

Polska: Słowa prezesa NBP kluczowe dla złotego
Dziś oczy rodzimych inwestorów zwrócone będą na Radę Polityki Pieniężnej, która ogłosi decyzję ws. stóp procentowych. Tradycyjnie poznamy ją we wczesnych godzinach popołudniowych. Podobnie jak zdecydowana większość uczestników rynku uważamy, że koszt pieniądza ponownie zostanie obniżony o 25 pkt. baz., tym samym stopa referencyjna zostanie sprowadzona do rekordowo niskiego poziomu 2,5 proc. Uważamy, że taka decyzja jest już w pełni zdyskontowana, dlatego też nie powinna wywołać silnej reakcji w notowaniach złotego. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach zmienność może znacznie wzrosnąć podczas konferencji prasowej z udziałem prezesa NBP Marka Belki. Ponowny brak sygnalizacji końca cyklu powinien wpłynąć na osłabienie złotego. Więcej na temat dzisiejszej decyzji RPP w poniedziałkowym raporcie: Opinie TMS – Ostatnia obniżka stóp w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane