Ostatnia tłusta siedmiolatka

opublikowano: 26-06-2017, 22:00

W perspektywie 2021–27 strumień pieniędzy do Polski z funduszu spójności zostanie radykalnie zwężony.

Nie milkną echa ubiegłotygodniowego szczytu Rady Europejskiej (RE), który potwierdził, że w sprawie relokacji uchodźców nie ma mowy o solidarnym porozumieniu, które ulżyłoby śródziemnomorskim państwom frontowym, czyli przede wszystkim Włochom i Grecji. RE wróci do tematu w październiku, kiedy kanclerz Angela Merkel przyjedzie umocniona zwycięstwem wyborczym — przynajmniej tak wieszczą obecne sondaże. Wtedy naturalnie odżyje kwestia trudnych rozliczeń.

Ten kadr z ostatniego szczytu symbolizuje pozycję polskiej premier w nadchodzącym starciu o wieloletnią  perspektywę finansową.
Zobacz więcej

Ten kadr z ostatniego szczytu symbolizuje pozycję polskiej premier w nadchodzącym starciu o wieloletnią  perspektywę finansową. Fot. Flickr

W perspektywie finansowej 2014–20 realnie Polsce nie grożą żadne restrykcje. Dyscyplinarne uruchomienie art. 7 traktatu z powodu niezgody na przyjmowanie uchodźców to prawna i polityczna niedorzeczność. Całkiem inaczej wygląda natomiast kolejna budżetowa siedmiolatka 2021–27. Jeszcze będziemy jej beneficjentem, ale już teraz wiadomo, że strumień pieniędzy z funduszu spójności zostanie radykalnie zwężony. Unia Europejska za problem znacznie ważniejszy od polskich dróg uzna zagospodarowanie rzeszy uchodźców. Taki projekt właśnie wpłynął do Brukseli z Niemiec, jako ponadpartyjne, wspólne stanowisko rządu federalnego i władz landów. Na razie to propozycja, ale największy płatnik netto będzie miał ogromny wpływ na stronę wydatkową wykładanych miliardów.

Projekt wieloletniej perspektywy finansowej przygotowuje Komisja Europejska. Rzecz jasna później trwa ostra debata na poziomie RE i w końcowym głosowaniu obowiązuje jednomyślność państw członkowskich. Realnie zostanie ono przeprowadzone na szczycie w 2019 r., czyli pod koniec kadencji rządu PiS i premier Beaty Szydło, jeśli dotrwa. Już teraz jednak wiadomo, że szefowi polskiego rządu nie będzie dane powtórzenie ani pamiętnego „yes, yes, yes” Kazimierza Marcinkiewicza w odniesieniu do perspektywy 2007–13, ani krojenia przez Donalda Tuska tortu z marcepanowymi 500-eurówkami przyznanymi Polsce na siedmiolatkę 2014–20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ostatnia tłusta siedmiolatka