Ostatnie piętra będą pierwszymi

opublikowano: 25-02-2016, 22:00

Penthouse z definicji kojarzy się z wysoką ceną, ale zależność inwestycyjnego potencjału od numeru piętra nie jest taka prosta.

Jedynymi piętrami, które zazwyczaj nie różnią się cenowo, są piętra środkowe, wynika z cen ofertowych. W przypadku parteru, pierwszych dwóch kondygnacji i mieszkań na poziomie najwyższym ceny zmieniają się i z numerem piętra, i w zależności od wielu czynników. Tak na rynku pierwotnym, jak i wtórnym

Przykładowy penthouse w Platinum Towers.
Przykładowy penthouse w Platinum Towers.
None
None

lokale na parterze są przeważnie najtańsze — o ile nie przynależy do nich ogródek albo jakiś wyjątkowo rozłożysty taras. Teoretycznie, im lepszy widok z okna i większy dostęp światła, tym cena za mkw. powinna być wyższa, ale reguła ma zastosowanie właściwie wyłącznie w przypadku nieruchomości w wysokościowcach. W budynkach bez windy, takich jak popularne kilkupiętrowe bloki z lat 70. i 80., kierunek wzrostu cen, zgodnie z intuicją, jest odwrotny.

— Biorąc pod uwagę całą ofertę, najpopularniejsze są zawsze 1. i 2. piętro, a dopiero w dalszej kolejności poziomynajwyższe. W budynkach 4-6-piętrowych mieszkania na pierwszych dwóch kondygnacjach są najdroższe, więc reguła, że wraz z piętrem rośnie cena, ma zastosowanie tylko w przypadku wieżowców. W takim budownictwie, którego brakuje zresztą w wielu miastach, lokale na wyższych piętrach sprzedają się najszybciej — komentuje Jarosław Skoczeń z grupy Emmerson.

Wśród 4 tys. ofert z portalu Otodom, które dotyczą nieruchomości usytuowanych na 10. piętrze i wyżej, wyraźnie dominują te w największych miastach, a zdecydowanie najwięcej jest ich w Warszawie.

Nie każde stołeczne mieszkanie na widokowym piętrze nazwać można jednak penthousem, bo poza luksusowo wyposażonymi apartamentami w obiegu są też lokale 50-60-metrowe, których ceny za mkw. są bliskie 10,5 tys. zł. Apartament o powierzchni 50 mkw. na 15. piętrze nowego wieżowca można kupić za prawie 20 tys. zł za mkw., a 27-metrowe mieszkanie w Śródmieściu za niecałe 12 tys. zł za mkw. — pomimo niskiego metrażu i faktu, że mieści się w bloku z 1970 r.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W podobnej cenie, czyli za około 300 tys. zł, można również kupić mieszkanie dwukrotnie większe, ale na budowanymz wielkiej płyty Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach.

Chcąc zainwestować powyżej 1 mln zł w apartament z nieograniczonym widokiem, trzeba się jednak ograniczyć do miast, w których taka zabudowa w ogóle powstaje — a ze względu na to, że wieżowce buduje się z reguły wyłącznie w ścisłych centrach kilku ośrodków, ceny już z założenia są wysokie. Możliwość obserwowania gdyńskiego śródmieścia z 19. piętra wiąże się z wydatkiem 1,2 mln zł za 70 mkw., przy czym w podobnej cenie jest też większy apartament na 30. piętrze we Wrocławiu, a za 1,5 mln zł znaleźć można mieszkaniez tarasem na 13. piętrze w Krakowie.

Inwestowanie w lokale na wysokich kondygnacjach, ale mieszące się w kilkudziesięcioletnich blokach i wymagające gruntownego remontu, najłatwiejsze będzie w Katowicach i w Łodzi, gdzie takich ofert jest najwięcej, a późniejszą stawkę najmu będzie można podnieść ze względu na dobre położenie. W kategorii najwyżej usytuowanych apartamentów wykończenie mieszkania jest pożądane, jeśli ma być wynajęte, ale kiedy inwestor zamierza zarobić na odsprzedaży, własne projektowe realizacje zwykle wydłużają czas oczekiwania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane