Oświadczenia do e-weryfikacji

opublikowano: 14-11-2019, 22:00

Definicje ustawowe utrudniają obcokrajowcom legalne wykonywanie pracy w okresie przejściowym — zwracają uwagę eksperci FPP i CALPE.

Automatyczna weryfikacja wniosków pracodawców o rejestrację oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi może być jednym z rozwiązań ułatwiających przyjmowanie do pracy osób pochodzących z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Proponuje je Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

— Postulujemy umożliwienie pracodawcom samodzielnej weryfikacji możliwości zatrudnienia cudzoziemca na podstawie takiej deklaracji już w trakcie składania wniosku o wpisanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy do ewidencji takich dokumentów. Odciążyłoby to powiatowe urzędy pracy, nie musiałyby one wówczas wydawać decyzji odmownych — mówi Tomasz Chudobski, ekspert federacji ds. prawa gospodarczego i CALPE.

Wyjaśnia, że po wpisaniu przez przedsiębiorcę w systemie elektronicznym danych osobowych i planowanego okresu zatrudnienia cudzoziemca system sam weryfikowałby, czy jest możliwość przyjęcia oświadczenia na taki czas. Zgodnie z przepisami nie może on przekroczyć sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12. Jeżeli okaże się, że w danym przypadku dopuszczalny okres powierzenia pracy na podstawie takiej deklaracji został wyczerpany, program automatycznie odrzucałby możliwość wpisania jej do ewidencji.

— Powiatowe urzędy pracy nie musiałyby takich wniosków rozpatrywać, a pracodawcy nie musieliby ponosić bezproduktywnych kosztów. Mniejsza liczba wniosków do urzędów skróci też czas ich rozpatrywania — podkreśla Tomasz Chudobski.

FPP i CALPE postulują też wprowadzenie zasady, że zmiana rodzaju pracy czy stanowiska na zbliżone, mieszczące się w jednym kodzie zawodu, nie wymaga zarejestrowania kolejnego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wymagałoby to korekty art. 88z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Gdyby ją wprowadzono, zmiana pracy na podobną nie wiązałaby się ze składaniem kolejnych wniosków do powiatowych urzędów pracy. Tym samym skróciłby się czas oczekiwania na wpisanie do ewidencji oświadczeń pozostałych pracodawców, gotowych przyjąć obcokrajowców do pracy. Ponadto według federacji i centrum analiz pracę wykonywaną po upływie okresu ważności oświadczenia należałoby uznawać za legalną. Powinno tak być niezależnie od tego, czy cudzoziemiec uprzednio, przez okres trzech miesięcy, był zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej. Osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych nie mogą kontynuować zatrudnienia po wygaśnięciu oświadczenia, a przed uzyskaniem pozwolenia na pracę. Eksperci zwracają uwagę, że to skutek definicji zawartych we wspomnianej ustawie — i należałoby je zmienić.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu