OTB Ventures pod skrzydłami inwestora Skype’a

opublikowano: 04-03-2020, 22:00

Największy polski fundusz VC dołączył do sieci Draper Venture Network. Może ściągnąć m.in. inwestorów z Doliny Krzemowej.

Draper Venture Network (DVN) jest międzynarodową siecią inwestorów z sektora venture capital (VC). Szacuje się, że aktywa skupionych w niej funduszy mają łączną wartość 1,6 mld USD. Na czele zrzeszenia stoi Tim Draper, który w trakcie kariery zainwestował m.in. w Baidu, Hotmaila, Skype’a, Teslę, SpaceX, SolarCity, Twittera czy Twitcha. Do swojej sieci właśnie zaprosił polski fundusz OTB Ventures, zarządzany przez Adama Niewińskiego i Marcina Hejkę.

WYSKOK W ŚWIAT:
WYSKOK W ŚWIAT:
Nasze spółki trafią na radar kilku tysięcy korporacji — mówi Marcin Hejka (po lewej), partner zarządzający i współzałożyciel OTB Ventures, który razem ze wspólnikiem Adamem Niewińskim (po prawej) dołączył do sieci inwestorów rozwijanej pod skrzydłami Tima Drapera.
Fot. ARC

Inwestorzy niespełna dwa tygodnie temu ogłosili, że zgromadzili w sumie 100 mln USD, stając się największym podmiotem inwestującym w technologiczne start-upy w Polsce i jednym z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Włączenie do DVN oznacza dla funduszu promocję na rynkach międzynarodowych i dostęp do ekosystemu inwestycyjnego, m.in. takich ośrodków startupowych, jak Dolina Krzemowa.

Tim Draper, który jest współwłaścicielem także firmy Draper Fisher Jurvetson z sektora venture capital, liczy, że podmioty skupione w sieci zaczną się włączać również w rundy inwestycyjne start-upów z Europy Środkowej i Wschodniej, rekomendowanych przez znający lokalny rynek OTB Ventures.

— Strategia OTB wychodzi naprzeciw potrzebom dojrzewającego rynku Europy Środkowej i Wschodniej i cieszymy się na myśl o współpracy z zespołem funduszu i jego spółkami portfelowymi. Będziemy je wspierać w budowaniu pozycji rynkowej — podkreśla Tim Draper.

Sieć DVN powstała 1990 r. Z przedstawionych przez jej przedstawicieli podsumowań wynika, że firmy członkowskie zainwestowały w ponad 1100 spółek, z czego w przypadku około 200, współpraca została zwieńczona wyjściami kapitałowymi. Fundusze z DVN są aktywne w szczególności na rynkach obu Ameryk, Azji i Bliskiego Wschodu.

Poznaj program warsztatu "Alternatywne Spółki Inwestycyjne", 18 maja 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane