Czytasz dzięki

Oto klucz do ożywienia w kształcie V

Jarosłąw Jamka, Quercus TFI
opublikowano: 18-06-2020, 22:00

Realne wydatki amerykańskiego konsumenta to około 72 proc. PKB. Nic więc dziwnego, że jego kondycja — albo inaczej skłonność do zwiększania wydatków (tylko wtedy PKB może dalej rosnąć) — jest istotna dla całej gospodarki amerykańskiej, a nawet globalnej.

Jeżeli konsument nie będzie zwiększał wydatków, to także cykl inwestycyjny w przedsiębiorstwach będzie słabszy i wolniejszy (po co budować nowe fabryki, skoro popyt, np. wydatki konsumenta, nie będą mocniej rosnąć). W dłuższym terminie kondycja konsumenta przekłada się też na wyniki spółek i koniunkturę na giełdzie.

Więc jak ma się dzisiaj amerykański konsument? Wyśmienicie! Na początek porównajmy, co stanie się z PKB i z realnymi dochodami Amerykanów w II kwartale 2020 r. Według najnowszej prognozy modelu Atlanta Fed PKB spadnie o 45,4 proc. (oczywiście w ujęciu rocznym, kwartalny spadek to około -14 proc.). Model New York Fed pokazuje prognozę PKB rzędu -25,9 proc. (też w ujęciu rocznym), a St. Louis Fed o 38,9 proc. Natomiast prognoza wzrostu realnych dochodów Amerykanów w II kwartale wynosi około 15 proc. (w ujęciu rocznym). Jest to możliwe tylko i wyłącznie z powodu olbrzymich transferów (dotacji) rządowych, jakie każdy obywatel dostaje od kwietnia do lipca tego roku. Oficjalne dane za kwiecień świadczą o tym, że realne dochody Amerykanów bez transferów rządowych spadły w ciągu miesiąca o 6,3 proc. Natomiast po wliczeniu transferów rządowych realne dochody wzrosły o 11 proc. Co istotne, w kwietniu Amerykanie „nie wydali” tych pieniędzy, ponieważ stopa oszczędności wzrosła do 33 proc. (czyli 33 proc. dochodów przeznaczyli na oszczędności). Ale w maju już zaczęli wydawać, stąd tak dobre dane o sprzedaży detalicznej (+17,7 proc. miesiąc do miesiąca, konsens wynosił +8,4 proc.).

Amerykański konsument jest też „sponsorowany” pośrednio przez olbrzymie pożyczki dla firm, które są bezzwrotne pod warunkiem, że firmy utrzymają poziom zatrudnienia przez co najmniej osiem tygodni (to 650 mld USD w programie PPP — Paycheck Protection Program). Między innymi stąd też mieliśmy tak dobry raport o zatrudnieniu w maju (+2,5 mln nowych miejsc pracy w maju, konsens wynosił -7,5 mln).

Jak będą się kształtować wydatki konsumenta w III i IV kwartale, kiedy ewentualnie wsparcie rządowe bezpośrednie i pośrednie wygaśnie? Można oczekiwać dalszego wsparcia od rządu. Jest ono istotne w sytuacji szoku spowodowanego pandemią, mamy też rok wyborczy, którydodatkowo skłania do wyższych transferów niż w innych latach. Idealnie byłoby, gdyby rząd wspierał konsumentów aż do momentu wynalezienia szczepionki/leku na COVID-19. Ale czy rząd będzie mógł utrzymać dzisiejszy poziom transferów?

W horyzoncie kilku kwartałów kluczem do mocnego ożywienia w kształcie V będzie zachowanie konsumenta i jego decyzje: więcej oszczędności, czyli mniej wydatków (ożywienie typu U albo L), albo mniej oszczędności i więcej wydatków (ożywienie typu V). Ponadto konsument inaczej podchodzi do wzrostu dochodów od rządu (taki wzrost jest raczej jednorazowy, zatem traktowany bardziej ostrożnościowo) i wzrostu dochodów od swojego pracodawcy (traktowanego jako bardziej stały, co przekłada się na większą skłonność do wydatków).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosłąw Jamka, Quercus TFI

Polecane