Otoczenie instytucjonalne utrudnia życie firmom

opublikowano: 27-09-2017, 22:00

Konkurencyjność polskiej gospodarki pogarsza ocena niezależności sądowej i skuteczności ram prawnych. O zaufaniu do polityków nie wspominając.

39 miejsce na 137 możliwych. Taką lokatę zajęła Polska w rankingu sporządzonym przez World Economic Forum (WEF), oceniającym konkurencyjność kraju z perspektywy przedsiębiorstw. O kolejności poszczególnych krajów decyduje wartość tzw. Globalnego Indeksu Konkurencyjności. W poprzedniej edycji badania Polska zajmowała 36. miejsce w tabeli. Jednak ze względu na brak porównywalności wyników z tej i poprzednich edycji badania lepiej unikać stwierdzenia wprost, że Polska spadła w rankingu o trzy pozycje. Główną przyczyną jest to, że w tym roku badaniem zostały objęte także mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 9 osób). Wiąże się to z istotnymi zmianami w bazie danych, bo do „maluchów” skierowano jedną trzecią ankiet (w Polsce badaniem objęto łącznie 204 przedsiębiorstwa). Rewolucja w metodologii sprawia, że przy interpretacji wyników najnowszej edycji badania, w szczególności przy porównywaniu ich z wcześniejszymi edycjami, trzeba uwzględniać dodatkowy wkład mikrofirm. Warto także zwrócić uwagę na to, że Polska przesunęła się w dół w rankingu, ale przy wzroście punktacji (o 0,03). — Poprawa scoringu świadczy o tym, że biegliśmy, a spadek pozycji w rankinguto dowód na to, że inni biegli szybciej — powiedział dr Piotr Boguszewski, członek Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, podczas prezentacji wyników raportu.

Różne zmiany

Globalny Indeks Konkurencyjności tworzy 12 głównych kategorii, ocenianych w skali 1-7. W porównaniu z wcześniejszą edycją najmocniej spadła ocena otoczenia instytucjonalnego (z 4,1 do 3,8 pkt.). To wypadkowa dokładnie 21 subindeksów. W ciągu roku najmocniej (o 1 pkt) pogorszyła się ocena niezależności sądowej, kolejno skuteczności ram prawnych w rozwiązywaniu sporów i w obliczu regulacyjnych wyzwań, gdzie zanotowano spadki o — odpowiednio — 0,8 i 0,5 pkt. (druga kategoria dotyczy m.in. prawnych możliwości odwołania od decyzji urzędów). Zarówno w tej, jak i poprzedniej edycji najsłabiej wypadło zaufanie do polityków. Nota uzyskana w ramach tej kategorii w międzynarodowym zestawieniu zapewniła nam w tym roku 101. miejsce. To oznacza, że przedsiębiorcy 100 krajów (na 137) władze polityczne swojego kraju darzyli większym zaufaniem niż polscy przedsiębiorcy swoje władze.

W rok najmocniej wzrosła ocena infrastruktury. Najmocniej zapracowały na to kategorie związane z lotnictwem i telekomunikacją (patrz wykres).

Kłopoty mikrofirm

Ekonomiści NBP, opracowujący wyniki badania, zwracają uwagę na to, że zmiany metodyki miały widoczny wpływ na kształtowanie się głównego indeksu, przede wszystkim dlatego, że oceny mikrofirm są z reguły gorsze od tych, które wystawiają reprezentanci większych podmiotów.

— Firmy mikro- częściej różne zjawiska oceniały zdecydowanie bardziej negatywnie (oceny 1-2 w skali do 7) niż pozostali respondenci — podkreślają eksperci z NBP. Największe rozpiętości w wynikach małych i dużych firm dotyczyły: oceny standardów finansowych, dostosowania produktów finansowych do potrzeb firmy, zbyt wysokich kosztów usług finansowych, sprawności procedur celnych i zbyt słabej ochrony przed praktykami monopolistycznymi. Ocena rozwoju rynku finansowego na przestrzeni edycji 2015-16 i 2017-18 spadła o 0,1 pkt. O ile pogorszenie warunków instytucjonalnych „integrowało” prawdopodobnie wszystkie przedsiębiorstwa bez względu na wielkość, o tyle w przypadku oceny rynku finansowego z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić — spadek wynika w dużej mierze z uwzględnienia w badaniu mikrofirm. A to pokazuje, że małe podmioty mają spore zastrzeżenia do krajowego otoczenia finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu