Otwarte drzwi do stabilnego rozwoju

Partnerem publikacji jest Classen-Pol
opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka Classen-Pol od kilku dekad wyznacza nowe trendy i rozwiązania technologiczne na rynku stolarki otworowej. Dynamiczny rozwój firmy w ostatnich latach to dowód, że nawet w niepewnych czasach możliwe jest prowadzenie biznesu stabilnym kursem, opierając się na zrównoważonym rozwoju i z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Plan działania:Poza dalszymi inwestycjami w obrębie ościeżnic regulowanych planujemy inwestycje w obszarze drzwi lakierowanych, drzwi ramowych i w infrastrukturę zakładu – mówi Maciej Górecki, prezes zarządu Classen
Plan działania:Poza dalszymi inwestycjami w obrębie ościeżnic regulowanych planujemy inwestycje w obszarze drzwi lakierowanych, drzwi ramowych i w infrastrukturę zakładu – mówi Maciej Górecki, prezes zarządu Classen

Świat w zasięgu ręki

Classen-Pol pierwsze kroki stawiał na rodzimym rynku, jednak nieustanny rozwój, inwestycje w rozbudowę infrastruktury i zwiększanie mocy produkcyjnych pozwoliły firmie spróbować swoich sił poza granicami kraju. Z roku na rok marka stawała się tam coraz bardziej rozpoznawalna, co skutkowało zwiększaniem zasięgów sprzedażowych w Europie. Chociaż rynek polski ma nadal około 30 proc. udziału w przychodach spółki, to w 2021 r. Classen-Pol sprzedał 800 tys. drzwi i 600 tys. ościeżnic aż do 36 krajów, osiągając obrót w wysokości ponad 223 mln zł.

Obecność na wielu różnych rynkach stawia przed firmą zupełnie nowe wyzwania. Każdy z kierunków wymaga dopasowania oferty i rozwiązań technologicznych do odrębnych standardów.

– Wyróżnia nas elastyczność, dzięki której potrafimy dostosować ofertę produktową do wymagań rynku, który chcemy pozyskać. Kluczem do sukcesu jest zespół – bardzo rozbudowany dział sprzedaży, który włada wieloma językami, dział obsługi posprzedażowej, który sprawia, że każdy klient czuje się zaopiekowany, oraz serwis, na który w naszej organizacji kładzie się bardzo duży nacisk – przekonuje Justyna Zniszczoł, dyrektor ds. handlowych Classen-Pol.

Polityka biznesowa firmy opiera się na dywersyfikacji. Rozłożenie możliwości sprzedażowych na wiele rynków i korzystanie z różnych kanałów sprzedaży (sieci marketów DIY, sklepy specjalistyczne, a od niedawna także prężnie rozwijający się kanał e-commerce) zapewnia strategiczne bezpieczeństwo i pozwala rozwijać wachlarz produktów.

Classen-Pol nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o ekspansję. W Europie ma już pewną pozycję, dlatego sięga wzrokiem dalej, aż za ocean, żeby dać się poznać mieszkańcom Ameryki Północnej.

Inwestycji nigdy dość

Różnorodna specyfika nowych rynków i duża konkurencja w obszarze produkcji drzwi i ościeżnic mobilizują firmę do wdrażania nowych i ulepszania już stosowanych technologii. Ostatnie lata przyniosły ogromne inwestycje w rozbudowę infrastruktury. Dzięki budowie nowej hali powierzchnia produkcyjna zakładu zwiększyła się o kolejne 2000 m kw.

Dostosowanie do potrzeb:Ostatnie lata przyniosły inwestycje w rozbudowę infrastruktury Classen-Pol. Dzięki budowie nowej hali powierzchnia produkcyjna zakładu zwiększyła się o kolejne 2000 m kw.
Dostosowanie do potrzeb:Ostatnie lata przyniosły inwestycje w rozbudowę infrastruktury Classen-Pol. Dzięki budowie nowej hali powierzchnia produkcyjna zakładu zwiększyła się o kolejne 2000 m kw.

– Mimo trudnego dla gospodarki czasu z sukcesem rozpoczęliśmy realizację inwestycji obejmującej nowe linie technologiczne do produkcji ościeżnic regulowanych. Projekt wart ponad 27 mln zł jest realizowany przy użyciu wsparcia subwencji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na 10,8 mln zł. Classen-Pol będzie dysponował jedną z najnowocześniejszych, w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych w Polsce, pozwalających na zaproponowanie innowacji produktowej dotychczas nieobecnej na naszym rynku – mówi Jarosław Dymek, dyrektor ds. rozwoju Classen-Pol.

Pod kątem rozszerzenia działalności o przyszłe kierunki ekspansji rozbudowano i zautomatyzowano także produkcję drzwi technicznych. Nowa linia technologiczna zwiększa moce produkcyjne firmy w obszarze drzwi nietypowych, wzmocnionych różnymi wypełnieniami, a co za tym idzie: o wyższej wadze.

– Chociaż obecna sytuacja geopolityczna i towarzyszący jej kryzys gospodarczy nie sprzyja przedsiębiorstwom, Classen-Pol nie zamierza się zatrzymać. Dostosowując się do sytuacji, firma postanowiła rozbić swój 5-letni plan inwestycyjny na dwie części i skupić się na realizacji planu bezpiecznego, na ponad 75 mln zł. Poza dalszymi inwestycjami w obrębie ościeżnic regulowanych planujemy inwestycje w obszarze drzwi lakierowanych, drzwi ramowych i w infrastrukturę zakładu – stwierdza Maciej Górecki, prezes zarządu Classen-Pol.

Przemysł przyjazny środowisku

Wśród inicjatyw, które udało się zakończyć sukcesem, szczególnie ważne dla Classen-Pol są te, które dotyczą dobrostanu naszej planety. Celem spółki jest stworzenie spójnej wizji wydajnego gospodarowania zasobami oraz ochrony środowiska. Polityka firmy koncentruje się na ograniczeniu ilości produkowanych odpadów, oszczędnym wykorzystywaniu surowców, a także zmniejszeniu poziomu hałasu.

– Naszym największym proekologicznym przedsięwzięciem było zbudowanie spalarni odpadów, na razie dysponującej jednym kotłem, ale docelowo powiększonej o kolejne dwa. Do niewątpliwych sukcesów Classen-Pol należy również ograniczenie zużycia energii poprzez wymianę oświetlenia w zakładzie na LED-owe oraz wagi odpadów poprzez budowę stacji do koagulacji. Dzięki temu procesowi zużytą wodę można wykorzystywać powtórnie w kolejnych cyklach produkcyjnych – wymienia Jarosław Dymek.

W najbliższych planach spółki przewidziana jest również budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 4 MW, co do której podjęto już odpowiednie kroki w postaci procedury zmieniającej plan zagospodarowania przestrzennego.

– Dużą wagę przywiązujemy też do śladu węglowego zostawianego przez nasze towary, dlatego współpracujemy z partnerami, którzy robią zamówienia pozwalające na optymalizację kosztów transportu, ale też ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Preferujemy załadunki całokontenerowe – podkreśla Justyna Zniszczoł.

Dobre relacje dają owoce

Odniesienie sukcesu biznesowego nie jest możliwe bez zgromadzenia wokół siebie ludzi, którzy będą chcieli się zaangażować w jego osiągnięcie. Zarząd Classen-Pol wie, że firma to ludzie, a pracownicy czują, że są ważni dla pracodawcy, co skutkuje stabilnym i wysoko wykwalifikowanym zespołem.

– Przywiązujemy bardzo dużą wagę do relacji z pracownikami, nie tylko oferując odpowiednie wynagrodzenia i różnego rodzaju benefity, ale też zapewniając stałą możliwość samodoskonalenia i zachęcając do aktywnego udziału w rozwoju firmy. Płaski model zarządzania sprzyja bliskim kontaktom – zapewnia Andrzej Dorosiński, dyrektor ds. personalnych Classen-Pol.

Chociaż świat przemysłu to domena mężczyzn, w firmie udało się stworzyć wyjątkowo równościowe środowisko pracy. Obecność kobiet widoczna jest na każdym szczeblu – połowa dyrektorów jest płci żeńskiej, wiele pań pracuje też w hali produkcyjnej, a dział sprzedaży to królestwo kobiet, zagrzał w nim miejsce tylko jeden pan. Andrzej Dorosiński żartuje, że parytety są w Classen-Pol naturalne jak krwiobieg.

– Poza relacjami z pracownikami bardzo istotne są dla nas także stosunki z naszym otoczeniem, instytucjami, z którymi współpracujemy na rzecz społeczności lokalnej, sołectwami – staramy się ich wspierać, oferując nasze produkty, ale też wspomagając finansowo różne akcje na terenie naszej gminy – dodaje.

Wisienką na torcie jest budowanie bliskich, wieloletnich kontaktów z klientami – z niektórymi współpraca trwa już kilkadziesiąt lat.

– Oferta Classen-Pol jest konkurencyjna, skrojona podług potrzeb klientów, spełnia wymagania stawiane przez design i kreatorów trendów w obszarze stolarki drzwiowej, jest też oparta na doskonałej komunikacji. U nas nie lekceważy się żadnego sygnału ze strony klienta. Budujemy relacje handlowe na lata, co owocuje kolejnymi kontraktami i rozwojem sieci sprzedaży na danym rynku. To pozwala nam sięgać po więcej – podsumowuje Justyna Zniszczoł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane