Otwarte wieżowce

opublikowano: 01-04-2019, 22:00

Nowym trendem wśród budujących wieżowce w Warszawie jest otwieranie budynków na miasto i mieszkańców.

Panorama Warszawy za kilka lat zmieni się nie do poznania. Jak wyliczył Artur Sutor, partner i dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w Cresa Polska, powierzchnia biurowa 11 budynków wysokościowych mierzących powyżej 100 m, które są w trakcie realizacji lub na zaawansowanym etapie przygotowania, wynosi ponad 570 tys. m kw. Ich łączna wysokość to prawie 1,7 km (licząc tylko wysokość do dachu). Dla przykładu, wysokość zbudowanych już 13 wież biurowych to także około 1,7 km. Najwyższy z nich (Varso Tower — razem z iglicą będzie miał 310 m) zostanie ukończony w 2021 r. Większość pozostałych będzie oddawana do użytku w kilkumiesięcznych odstępach przez najbliższe trzy lata. Zdaniem Artura Sutora, widoczny jest trend polegający na tym, że warszawskie wieże otwierają się na miasto i jego mieszkańców. Przełomowym krokiem w tym kierunku niewątpliwie było stworzenie dostępnego dla warszawiaków placu Europejskiego z zielenią i małą architekturą w kompleksie Warsaw Spire.

— Teraz na wysokości około 230 m na najwyższym piętrze budynku Varso Tower planowany jest ogólnodostępny taras widokowy, a trzy wieże innej inwestycji — Warsaw Hub — połączy wspólne podium przeznaczone na centrum konferencyjne, fitness i handel. Kompleks budowany przez Ghelamco będzie też połączony przejściem podziemnym ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Przy tej stacji metra powstają również Skyliner i Warsaw Unit. Bezpośrednie połączenie budynku ze stacją metra Rondo ONZ mieć będzie PHN Tower. Najemcy nieco niższych biurowców — Widok Towers (94 m) i Central Point (93 m) także będą zachwalali dostęp do metra. Central Point na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej będzie oferował dostęp aż do dwóch linii metra — podaje przykłady Artur Sutor.

Ciekawie zapowiada się również otoczenie kompleksu Forest przy ul. Burakowskiej 14. Deweloper planuje stworzenie tam miejskiego kampusu z obszerną strefą zieleni, ogólnodostępnym placem i strefą fitness na dachu. Dodatkową atrakcją kilku nowych projektów wysokościowych będzie część hotelowa ze znanymi operatorami, np. 4-gwiazdkowy hotel pod marką Nyx należącą do sieci Leonardo Hotels (w kompleksie Varso) czy Crowne Plaza i Holiday Inn Express sieci InterContinental Hotels Group (w The Warsaw Hub).

— Kiedyś wieże były zdominowane przez banki i firmy ubezpieczeniowe. Ale to się zmienia — coraz chętniej wysokościowce na swoje siedziby wybierają m.in. firmy z branży IT i nowych technologii. Dobry budynek i świetna lokalizacja to w końcu magnes przyciągający do firm talenty — komentuje Artur Sutor.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy