OZE wspomaga, ale nie Unię Europejską

  • Marek Mejssner
opublikowano: 20-05-2015, 07:00

Największe korzyści z rozwoju energetyki odnawialnej odnoszą Chiny, nie zaś promująca energetykę odnawialną Unią Europejska. To w Chinach powstało najwięcej związanych z OZE miejsc pracy - stwierdza raport IRENA.

Zakład produkcji turbin wiatrowych z pionowym wirnikiem VATW

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA= International Renewable Energy Agency)  to ciało międzyrządowe, powstałe w styczniu 2009 roku w Bonn, zaś od 29 czerwca 2009 działające w Abu Dhabi,w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej zadaniem jest popularyzacja rozwiązań energetyki odnawialnej oraz tworzenie projektów i wdrożeń OZE, tam, gdzie jest to możliwe. IRENA jest też jedyną i największą agencją analityczną; należą do niej organizacje rządowe energetyki odnawialnej ze 100 krajów w tym wszystkie kraje Unii Europejskiej. Agencja publikuje cykliczne raporty dotyczące poszczególnych aspektów działania OZE i ich kosztów oraz ewentualnych zysków z wdrożenia rozwiązań energetyki odnawialnej. Najnowszy, wydany obecnie raport "Renewable Energy and Jobs" dotyczy rozwoju przemysłu produkcji rozwiązań energetyki odnawialnej.

Według raportu, obecnie w przemyśle produkcji elementów energetyki odnawialnej i jej wytwarzania 31 grudnia 2014 roku pracowało 7,7 mln osób na świecie, odliczając załogi dużych hydroelektrowni. W ciągu roku liczba ta wzrosła o 18 proc., bowiem w końcu 2013 roku pracowało w tym sektorze 6,5 mln osób. największy wzrost widoczny jest przy tym w Azji, specjalnie zaś w sektorze produkcji sprzętu i rozwiązań dla tej energetyki

Największym segmentem rynku jest produkcja paneli słonecznych i energii z tych paneli. Tu największym pracodawcą są Chiny, zatrudniające 2,5 mln osób, co stanowi 2/3 wszystkich zatrudnionych w tym sektorze na świecie. Liczba zatrudnionych rośnie także w Japonii, zaś spada w Unii Europejskiej. Znaczącym segmentem rynku jest także wytwarzanie rozwiązań konwersji fototermicznej, gdzie energia słoneczna wykorzystywana jest do podgrzewania i schładzania wody. Z 764 tys. zatrudnionych w tym sektorze, aż 75 proc. pracuje w Chinach. Pozostali zatrudnieni pracują w krajach Unii Europejskiej, Indiach i Brazylii

Chiny są też największym pracodawcą w segmencie produkcji i wytwarzania energii z energetyki wiatrowej, zatrudniając niemal 1 mln osób. Znaczące zatrudnienie w tym sektorze mają także USA, Unia Europejska i Brazylia.

Raport "Renewable Energy and Jobs" stwierdza iż istotnymi segmentami rynku rozwiązań energetyki odnawialnej są produkcja i wytwarzanie energii z biopaliw (1,8 mln zatrudnionych), produkcja i wytwarzanie energii z biomasy (822 tys. zatrudnionych) i biogazu (381 tys. zatrudnionych). W tych sektorach pod względem ilości zatrudnionych dominują USA i Brazylia, ale najszybszy wzrost liczby miejsc pracy odnotowywany jest w Azji Południowo-Wschodniej.

W sektorze produkcji sprzętu i wytwarzania energii w małych elektrowniach wodnych zatrudnionych jest 209 tys. osób. Około 55 proc. z nich pracuje w Chinach, zaś reszta w krajach Unii Europejskiej, Brazylii i Indiach. Z kolei jeśli chodzi o duże i wielkie hydroelektrownie, to związane jest z nimi bezpośrednio 1,5 mln miejsc pracy, głównie w działach konstrukcji i instalacji. Większość tych miejsc pracy powstała w Chinach

Energetyka odnawialna czyli bezpośrednie wytwarzanie energii z OZE generuje najwięcej miejsc pracy w Chinach (3,39 mln), Brazylii (934 tys.), USA (724 tys.), Indiach (437 tys.). W Unii Europejskiej najwięcej miejsc pracy miały Niemcy (371 tys.) i Francja (176 tys.), przy czym łączna liczba miejsc pracy w całej Unii wynosiła 1,2 mln co oznacza spadek o 50 tys. w porównaniu do 2012 roku. Redukcje dotknęły głównie przemysł wytwarzania ogniw fotowoltaicznych, który ze względu na silną konkurencje, głównie ze strony Chin i mniejsze niż zakładano zapotrzebowanie ze strony państw unijnych zlikwidował 87 tys. miejsc pracy. Według raportu IRENA w Unii Europejskiej pięć państw:Niemcy, Francja, Wlk.Brytania, Włochy i Hiszpania stanowią o 70 proc. wszystkich unijnych miejsc pracy w całym rynku OZE.

Co ciekawe, w USA  i UE w 2012 roku znajdowało się 31 proc. miejsc pracy w światowej energetyce odnawialnej, zaś obecnie jest to 25 proc. Z kolei z 10 krajów, pięć o największej liczbie miejsc pracy w tej gałęzi wytwarzania energii i sprzętu dla niej to Chiny, Indie, Indonezja, Japonia i Bangladesz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane