Ożywienie tworzy miejsca pracy

  • Jacek Kowalczyk
09-12-2014, 00:00

Bezrobocie w rok skurczyło się o 15 proc. W kolejnych miesiącach ta poprawa będzie jednak traciła na sile.

Dobra passa polskiego rynku pracy trwa w najlepsze. W listopadzie 2014 r. stopa bezrobocia wzrosła, ale tylko nieznacznie: z 11,3 do 11,4 proc. Grono osób bez pracy powiększyło się o 16 tys., co jak na tę porę roku jest bardzo dobrym wynikiem. Zwykle jesienią liczba miejsc pracy kurczy się znacznie mocniej. Rok temu w listopadzie bezrobocie powiększyło się o 41 tys. ludzi, a dwa lata temu — o 63 tys.

— Z całą pewnością kryzys na polskim rynku pracy mamy za sobą. Widać wyraźnie, że gospodarka się ożywiła i przekłada się to na wzrost liczby ofert pracy — mówi Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Na koniec listopada grono bezrobotnych było już o 15 proc. niższe niż 12 miesięcy wcześniej. To najgłębszy spadek od grudnia 2008 r., czyli od wybuchu światowego kryzysu finansowego. Badania wśród pracodawców pokazują jednak, że w kolejnych miesiącach poprawa sytuacji na rynku pracy może stopniowo wygasać, bo większość firm dostosowało już poziom zatrudnienia do nowych, lepszych warunków rynkowych.

Według cokwartalnego badania firmy Manpower, nadal więcej pracodawców deklaruje, że będzie zwiększać zatrudnienie, niż że będzie je obniżać, jednak przewaga tej pierwszej grupy nieco się zmniejszyła. Obecnie (po korekcie sezonowej) odsetek „optymistów” jest o 5 pkt. proc. wyższy niż odsetek „pesymistów”. Kwartał wcześniej było to 6 pkt., a rok temu — 8 pkt.

— Na dalszą znaczącą poprawę sytuacji na rynku pracy będziemy musieli poczekać — uważa Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Group Polska. Podobne wnioski płyną z badania firmy Randstad. Odsetek firm, które zamierzają zwiększać zatrudnienie, spadł w czwartym kwartale 2014 r. z 29 do 26 proc., a odsetek firm, które chcą zwalniać pracowników, pozostał na poziomie 11 proc.

— Euforia przedsiębiorców minęła i skłonność do tworzenia miejsc pracy się zmniejsza. Warto jednak pamiętać, że skłonność ta nadal jest wyższa niż długookresowa średnia z ostatnich lat — mówi Agnieszka Bulik z firmy Randstad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ożywienie tworzy miejsca pracy