Czytasz dzięki

PAIH: to będzie kolejny dobry rok

opublikowano: 16-01-2019, 14:04

Polska Agencja Inwestycji i Handlu miała najlepszy rok w historii: zamknęła 70 projektów wartych ponad 2,1 mld EUR.

- W toku jest ponad 175 projektów wartych ponad 6 mld EUR. To oznacza, że ponownie możemy zakończyć rok na poziomie ok. 2 mld EUR – mówi Krzysztof Senger, p.o. prezesa PAIH. 

Tym razem dobre wyniki agencji mogą się potwierdzić także w danych NBP. W ubiegłym roku bank centralny podał, że w 2017 r. spadły o 5 mld zł, co było wynikiem dezinwestycji, m.in. odkupienia od Unicreditu akcji Pekao.

- W 2018 r. nie było takich wydarzeń, wzrosły fuzje i przejęcia, wysokie były inwestycje w sektorze nieruchomości – mówi Krzysztof Senger.

Podkreśla, że aż 41 z zakończonych przez agencję projektów to reinwestycje. Jedną z nich jest rozbudowa fabryki baterii do samochodów elektrycznych LG Chem w Kobierzycach, która będzie największa na świecie. Właśnie elektromobilność wyrosła na jedną z najważniejszych, obok usług biznesowych, branż. Polskę wybierają także europejskie firmy z tego sektora, w tym belgijski Umicore, który buduje w Nysie zakład katod do akumulatorów litowo-jonowych za 1,38 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane